banner39

banner35

Amerikan istihbaratı CIA canlı sensör casus kuşların belgelerini sınıflandırdı

CIA, Soğuk Savaş sırasındaki casus kuşların eğitimi ile ilgili verileri sınıflandırdı.

Amerika 15.09.2019, 11:27
Amerikan istihbaratı CIA canlı sensör casus kuşların belgelerini sınıflandırdı

Amerika Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Soğuk Savaş sırasındaki casus kuşların eğitimi ile ilgili verileri sınıflandırdı. Belgeler, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'de casusluk misyonları yürütmek için hayvanları kullanma programlarıyla ilgili. Özellikle, nesnelerin çekilmesi için kullanılması planlanan güvercinler test edildi.

AFP'ye göre, atıfta bulunan belgeler kediler, köpekler, yunuslar ve kuşların test edilmesi hakkında bilgi içeriyor. Özellikle, Sovyet nükleer denizaltılarını sabote edip casusluğa yardım edebilecek olan yunusların eğitimine çok dikkat edildi. Oxygas ve Chirilogy projelerinin bir parçası olarak, CIA, yunusların gemilere patlayıcı yerleştirmesi, Sovyet limanlarına sonar şamandıraları koyması veya akustik özelliklerini toplamak için denizaltılarına eşlik etmesinin mümkün olup olmadığını keşfetti.

Belirtildiği gibi, kuşlara özel ilgi gösterildi: güvercinler, baykuşlar, kargalar ve şahinler.

CIA, askeri kimyasal eğitim alanının bulunduğu Şii'nin (Saratov Bölgesi) yakınında yılın bir bölümünü düzenli olarak geçiren kuşları bulmak için kuş gözlemcileri çekti. Amerikan istihbaratının, SSCB'nin hangi maddeleri test ettiğini bulmak için mümkün olan yiyeceğe dayanarak kuşları “yaşayan sensörler” olarak gördüğü belirtiliyor. 1970'lerin başında, CIA, dinleme cihazlarının teslimatı ve fotoğraf çekmek için yırtıcı kuşlar ve kargaların kullanımını inceledi.

Ayrıca Amerikan istihbaratının güvercinlerle ilgili bir planı vardı. CIA’nın web sitesinde küçük bir kameranın bağlı olduğu bir güvercin fotoğrafı var. Testler sırasında, bu tür cihazlar kuşlara asıldı, onlarla SSCB'deki belirli noktalar arasında hareket etmek zorunda kaldılar, ancak çalışmanın sonuçları karışıktı. Belgeler, güvercinlerin nükleer denizaltıların inşa edildiği Leningrad'daki tersaneye gönderilmesinin planlandığını gösteriyor. Ancak, sonuç olarak, işlemi gerçekleştirmek için bir girişim yapılıp yapılmadığı belirtilmemiştir.

Ajansa göre, sınıflandırılmamış belgelerde açıklanan programlardan biri ilerlememiştir.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?