Amerikan istihbaratına 52 milyar!

Amerikalı istihbarat uzmanı Snowden tarafından duyurulan yeni bilgilerde, şimdiye kadar çok gizli tutulan istihbarat kurumlarının bütçesi rakamlarla bildirildi.

Amerikan istihbaratına 52 milyar!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Edward Snowden'ın sızdırdığı bilgilerden Amerikan istihbarat teşkilatlarının çok gizli tutulan bütçeleri de rakamlarla ortaya döküldü. 11 Eylül 2001'de New York'taki kule saldırılardan sonra istihbarat teşkilatlarının dev bir imperyuma dönüştürüldüğü bildirildi. 'Washington Post' gazetesinin bildirdiğine göre toplam 16 istihbarat dairesinin şimdiye kadar bütçesi iki kat artırılarak 52,6 milyar Dolara yükseltildi.

Toplam 178 sayfalık raporda, yaklaşık 107 bin kişinin çalıştığı istihbarat kurumlarının öncelikleri, hedefleri ve problemleri ayrıntılı bir şekilde belirtildi. Raporda en büyük istihbarat örgütü olarak CIA'nın en fazla harcamaları yaptığı kaydedildi. CIA'nın operasyonları için harcadığı yıllık bütçesi yaklaşık 14,7 milyar Dolar.

İkinci sırada yine Snowden tarafından sızdırılan bilgilerle dünya genelinde telekomünikasyon iletişimini takib ve kayıt altına aldığı ortaya çıkan Amerikan istihbarat örgütü NSA yeralıyor. NSA'nın bütçesi toplam 10,8 milyar Dolar. Casus uydularından sorumlu NRO (National Reconnaissance Office) tarafından harcanan miktar ise 10,3 milyar Dolar.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 11:40
banner53
YORUM EKLE

banner39