banner39

Amerikan istisnacılığının sonu / Peter Beinart

Muhafazakârların Amerika’yı özel kıldığını düşündükleri dindarlık, vatanseverlik ve sınıfsız ekonomik hareketlilik gibi niteliklerin altı yine muhafazakârlar tarafından farkında olmadan oyuldu.

Amerika 12.02.2014, 17:35 15.07.2014, 11:30
Amerikan istisnacılığının sonu / Peter Beinart

Dünya Bülteni - DÜBAM

Amerika Birleşik Devletleri'ne dair yapılan tartışmalar en çok dış politikasında yaşanan değişime odaklanıyor. Ancak belki de bu değişimin de kaynağı olan iç siyasal, sosyal değişim ve dönüşüm çok da gündemimize girmiyor. ABD'nin iç değişimini takip etmek, dünyanın ve özellikle bizi ilgilendirmesi bakımından Ortadoğu'nun etki kapsamında olduğu dış politikasındaki değişimi anlama amacıyla olmasından çok ekonomik ve kültürel küreselleşmenin önemli odak merkezlerinden biri olması açısından da önemli.

Peter Beinart'ın nationaljournal.com'da yayınlanan makalesi ABD'de yaşanan bu siyasal ve sosyal değişime ayna tutuyor. Avrupa'ya göre dinin toplumsal etkisinin daha fazla olduğu iddia edilen ABD'de bu etki azalıyor mu? Dinin bireylerin tercihi olmaktan çıkışının sebepleri nedir? Amerikan halkı ülkelerinin dünya ükelerinin içişlerine karışmasına, dünyaya dizayn vermesine nasıl bakıyor? Avrupa'ya göre sınıfsız bir toplum olduğu iddia edilen Amerikan toplumunda ekonomik sınıflar arasındaki geçişlilikler neden imkansız hale geliyor? Toplumsal eşitsizlikler neden artıyor ve bunların sebepleri nelerdir? Amerika'nın tarihinden gelen, dünya üzerinde kendisine ayrıcalıklı bir konum atfetme geleneği toplum tarafından nasıl algılanıyor ve bu algıda nasıl bir değişim yaşanıyor? Yazar Amerikan muhafakarlığını kritik etmek için kaleme aldığı bu yazısında, kendi bakış açısıyla, bu sorulara cevap aramaktadır. Dünya Bülteni olarak bu bakış açısının bir tarafı olmasak da bu yazının değişen dünyayı anlamak için faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Makaleyi okumak için tıklayınız.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?