banner39

Amerikan Ordusuna robot merkebler

Amerikan araştırmacılar kara harekatında askerlerin yükünü taşımak için kullanılmak üzere robot merkeb yaptılar. Arazide bir katır gibi ilerleyen robot, düşerse yine kendiliğinden kalkabiliyor.

Amerika 23.05.2012, 14:45 24.05.2012, 13:05
Amerikan Ordusuna robot merkebler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan Ordusunda pilotsuz uçaklardan havayolu ile yük taşıyan K-Max helikopterlerine kadar robot kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Kara harekatı yapan askerlerin tehlikeli bölgelerde daha rahat hareket etmelerini sağlamak için yük taşıyan katır ya da eşeğe benzer yeni bir robot geliştirildi.

'Boston Dynamics' tarafından geliştirilen LS3 adlı robot merkeb, arazide rahatlıkla askerlere ait mühimmat ve diğer malzemeleri taşıyabiliyor, düşüp yuvarlansa yine kendiliğinden ayağa kalkabiliyor. Yaklaşık 180 kg yük taşıyabilen aracın, kara askerleri için büyük bir kolaylık sağlayacağı bildirildi.

Bir depo yakıtla LS3 yaklaşık 32 km'lik dağlık alanda ilerleyebiliyor, 35 dereceye kadar eğimleri inip çıkabiliyor ve saatte en fazla 6,5 km yolalıyor. LS3, GPS navigasyon sistemiyle her zaman nerede olduğunu bilebiliyor. Boston Dynamics, hayvanlara benzeyen bir dizi robot geliştirdi. Amerikan şirketi ilk defa adını 'Cheetah' adı verilen bir kedi robotla duyurmuştu. Robot kedi arazide saatte 30 km hızla koşabiliyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?