banner39

Amerikan üniversitesi silah taşımaya izin verdi

ABD'nin Virginia Eyaletindeki bir üniversitede öğrencilerin okula silahlı olarak gelmelerine izin verildi.

Amerika 06.04.2013, 13:15 06.04.2013, 13:15
Amerikan üniversitesi silah taşımaya izin verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika'nın Virginia Eyaletindeki Hristiyan özel üniversitesi 'Liberty University'nin kampüs alanında ve ders yapılan binalarında dolu olarak silah taşınmasına izin verildi. Üniversite alanında silah taşımak, 2011 Mart ayından beri serbest. Ancak şimdi binalarda da taşınması serbest bırakıldı. Silah taşıma izni öğretim üyeleri ve ziyaretçiler için de geçerli.

Hristiyan fundamentalist olarak görülen üniversitede 'Yaratılışçılık' teorisi öğretiliyor ve Darwin'in evrim teorisi kabul edilmiyor. Dünyanın en fazla 10 bin yıl önce yaratıldığına inanılan tezin geçerli olduğu üniversite, 1971 yılında televizyon vaizi Jerry Falwell tarafından kuruldu. Üniversiteye toplam 75 bine yakın öğrenci kayıtlı ve bunlardan 60 bini internet üzerinden eğitim alıyor.

Üniversite kampüsünde kalan öğrenciler için dansetme yasağı, alkol ve sigara yasağı, karşı cinsin odalarına gitme yasağı ve 17 yaşın yukarısındakilerin bakabileceği filmleri seyretme yasağı kuralları geçerli. 2005 yılında üniversite öğrencilerine uygulanan elbise kuralları biraz gevşetildi. Kısa pantolon ve yakasız gömlek giyme yasağı devam ediyor.

Liberty Üniversitesi 'Lynchburg' şehrinde bulunuyor. ABD genelinde Colorado, Utah, Virginia ve Michigan Eyaletlerindeki 25 üniversitede silah taşımak serbest.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?