banner15

Amman Güvenlik Konferansının gündemi İran oldu

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Gottemoeller katıldığı 9. Amman Uluslararası Güvenlik Konferansında "İran'la yapılan anlaşma, Washington'ın Ortadoğu'daki müttefiklerine yönelik politikasını değiştirmedi" açıklamasında bulundu

Amman Güvenlik Konferansının gündemi İran oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakan Yardımcısı Rose Gottemoeller, İran'la yapılan anlaşmanın, Washington'ın Ortadoğu'daki müttefiklerine yönelik politikasını değiştirmediğini belirtti.

Gottemoeller, Arap Güvenlik Çalışmaları Merkezi tarafından başkent Amman'daki Ürdün Üniversitesi'nde düzenlenen 9. Amman Uluslararası Güvenlik Konferansı'nda, 20 aylık görüşme sürecinin ardından ülkesinin, uluslararası toplumun desteğiyle "İran'ın istenmeyen maddeleri edinmesini engelleyen bir anlaşma"yı imzalayabildiğini ifade etti.

"Söz konusu anlaşma, ABD'nin Ortadoğu'daki müttefikleriyle yürüttüğü politikayı ve onlara karşı yükümlülüklerini değiştirdiği anlamına gelmiyor" diyen Gottemoeller, İran'a yönelik yaptırımların sadece nükleer programa ait olmadığını, aynı zamanda füze programı ve insan hakları konularında da yaptırımların olduğunu söyledi. Gottemoeller, bu anlaşmaya göre kaldırılacak yaptırımların, nükleer programa ilişkin yaptırımlar olduğunu sözlerine ekledi.

Gottemoeller, Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arındırılması konusunda ise "Birincisi, yaşanan siyasi karışıklıklar nedeniyle bölgenin bunu başaramayacağı, ikincisi de kitle imha silahlarından arındırılmış bir bölgenin oluşturulabileceğine ilişkin iki yol izlediklerini, silahlardan arındırılmış bir bölgenin oluşturulmasına destek için uluslararası tarafların müdahalesinin gerekliliğini" dile getirdi.

Gottemoeller, 1990'larda İsrail ve Arap ülkelerinin bu konu çerçevesinde tarihi görüşmeler ve gizli toplantılar düzenlediğine işaret ederek, "İsrail üst düzey toplantılara katıldı. Halihazırda birtakım toplantılar düzenlenmesi ve konu çerçevesinde adım atılmasına ilişkin niyetler var. Şu anda bir kavşaktayız ve bölgenin toplu şekilde bu rüyayı gerçekleştirmeyi seçmesi mümkündür" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 00:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35