banner39

Amnesty: IŞİD, ABD silahları kullanıyor

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) IŞİD'in Irak ve Suriye'de kullandığı silahların ABD yapımı olduklarını açıkladı. 44 sayfalık raporda ilginç detaylar içeriyor.

Amerika 01.09.2016, 20:04 01.09.2016, 22:07
Amnesty: IŞİD, ABD silahları kullanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü kafaları karıştıracak yeni bir rapor yayınladı. Örgüt, Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren IŞİD'e ait silahların ABD yapımı olduğunu açıkladı.

Örgütün 44 sayfalık hazırladığı rapora göre, "Stok alımı: IŞİD'in silahlanması" başlıklı raporda, "Irak'a silah akışına yönelik yıllardır devam eden zayıf düzen ve bölgedeki ihmalkar kontroller, kendisine İslam Devleti diyen silahlı gruba, Irak'ta büyük ölçüde savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlemesi için geniş çapta ölümcül cephane sağladı" ifadesi kullanıldı.

1970'LER VE 1990'LAR ÜRETİMİ SİLAHLAR

Irak'ta, 2003 sonrasında askeri ekipmanların stoklanmasında ihmalkarlığın ve Irak hükümetlerinin yolsuzluklarının mevcut soruna katkıda bulunduğu vurgulanan raporda, IŞİD'in elindeki tabanca, makineli tüfek, tanksavar ve havan gibi ekipmanların 1970'ler ve 1990'larda üretildiği bildirildi.

Sovyetler Birliği döneminden kalan, genellikle Rus ve Çin yapımı kalaşnikofların da örgüt tarafından sıklıkla kullanıldığı aktarıldı.

Örgütün Silah Kontrolü, Güvenlik Ticareti ve İnsan Hakları Araştırmacısı Patrick Wilcken, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, Irak'ta yıllardır süren silah akışındaki dikkatsizliğin, IŞİD ve diğer terör örgütlerine beklenmedik silah ve cephane kazanımı sağladığının altını çizerek, "Irak ve Suriye'ye yönelik pervasız silah transferlerinin sonuçları ve bunu takiben IŞİD'in ele geçirdikleri, dünya genelindeki silah ihracatçılarına bir uyarı olmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?