banner15

Anketlere göre Obama gidici

Amerika'da yapılan son kamuoyu yoklamaları, ABD Başkanı Obama'nın 2012 Kasım ayındaki seçimlerde seçilemeyeceğini gösteriyor

Anketlere göre Obama gidici

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yapmış olduğu isabetli kamuoyu yoklaması ile tanınan Gallup şirketinin anketine göre Başkan Barack Obama, önümüzdeki yıl Beyaz Saray'dan bavulunu toplayacak. Başkan Obama'nın rakibi olacak muhtemel Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarının hemen hepsi Obama ile aynı oranda oy aldıkları görülürken Mitt Romney'in başkanı geride bırakması dikkat çekti. 

Cumhuriyetçileri sevindiren kamuoyu yoklaması hafta başında açıklandı. ''Bugün seçim olsa kime oy verirdiniz'' şeklinde deneklere yönetilen soruya karşılık halkın çoğunlukla Cumhuriyetçi Parti'ye sempati duyduğunu gösterdi. Ankete göre bugün seçim olsa Obama, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adayı milletvekili Michele Bacmann'a yüzde 48'e karşı yüzde 44'lük üstün geleceğini gösteriyor. Obama yine aynı partinin aday adayları arasında olan Ron Paul'u da yüzde 47'e yüzde 45'lik üstünlük sağlamış durumda. Ancak ankete göre Başkan Obama, Texas Vallisi ve başkan aday adaylığını 10 gün önce açıklayan Rick Perry ile bugün seçim olsa aynı oranda oy alacağı belirledi. Gallup'un kamuoyu yoklamasına göre Obama ile Perry'e yüzde 47 oranında destek çıktı. Başkan Obama'nın bugün seçim olsa yenileceği aday adayı ise eski vali olan ve Cumhuriyetçilerin en güçlü başkan aday adayı olarak öne çıkan Mormon mezhebi üyesi Mitt Romney'e bugün seçim olsa yüzde 46'ya karşı yüzde 48 ile boyun eğdiği görülüyor. 

Gallup'un anketine göre Demokrat Parti içinde Obama'ın yeniden partinin başkan adaylığını onaylayanlarının oranı ise yüzde 85. Başkan Obama için kendi partisinden insanların da önemli oranda güven kaybettiğini göstermesi açısından önemli bulunuyor. 

6 Kasım 2012 tarihinde yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerine yönelik Gallup'un son kamuoyu yoklaması geçtiğimiz günlerde açıklandı. Obama'nın Beyaz Saray'daki performansını destekleyenlerin oranının da yüzde 40'lara kadar gerilediğini belirleyen Gallup, Başkan'ın yeniden seçim kazanmasının bu rakamlarla mümkün olmadığı görüşünde. Gallup, anket değerlendirmesinde seçimlere gidildiği dönemde halkın yüzde 40 oranında görevini onayladığı hiçbir başkanın ikinci dönem için seçmediğinin altını çizdi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 09:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35