banner15

Apple'ın kurucusu Jobs istifa etti

Dünyanın en büyük şirketlerinden Apple'ın kurucusu Steeve Jobs, icra kurulu başkanlığı görevinden ayrıldığını açıkladı. Jobs'un yerine Genel Müdür Tim Cook geliyor.

Apple'ın kurucusu Jobs istifa etti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Apple'ın efsane patronu Steve Jobs, Apple'da uzun süredir sürdürdüğü CEO'luk görevinden istifa etti.

Bir süredir sağlık sorunları nedeniyle Apple'ın başında bizzat bulunamayan Jobs'ın aldığı bu kadar, her ne kadar şok etkisi yaratsa da, beklenen bir gelişmeydi.

Steve Jobs'ın koltuğunu bırakmasıyla birlikte ise yerine Jobs'ın yokluğunda Apple'ı başarıyla yöneten Tim Cook getirildi. Cook, zaten bir süredir Jobs'ın sağlık sorunlarıyla uğraşması nedeniyle Apple'ın başında bulunuyordu.

AYRILDIĞINI E-POSTA İLE DUYURDU

CEO'luk görevini bıraktığını e-posta mesajıyla Apple yönetimi ve tüm şirket camiasına duyuran Jobs'ın mesajı ise şöyleydi:

"Apple yönetim kurulu ve tüm Apple camiasına,

Her zaman, bir gün gelir de görevimi yapamaz ve beklentileri karşılayamaz duruma gelirsem, bundan ilk sizin haberiniz olacağını söyledim. Ne yazık ki o gün geldi.

Apple'da sürdürdüğüm CEO'luk görevimden ayrılıyorum. Eğer yönetim kurulumuz uygun görürse, Apple'ın bir çalışanı olmaya devam etmeyi düşünüyorum.

Uzun zamandır benim görevlerimi üstlenen Tim Cook, Apple'ın yeni CEO'su olmuştur. İnanıyorum ki Apple için daha parlak ve daha yenilikçi günler bizleri bekliyor. Bu parlak günlerde Apple'ın bir çalışanı olmaktan mutluluk duyacağım.

En iyi arkadaşlarımı Apple'daki hayatımda edindim ve hepsine, birlikte çalışma zevkini bana verdikleri için teşekkür ederim...

Steve"

ARTIK CEO DEĞİL NORMAL BİR APPLE ÇALIŞANI

24 Şubat 1955'te dünyaya gelen ve yol arkadaşı ve aynı zamanda adaşı Steve Wozniak ile Apple'ı kuran Jobs'ın Apple'ın bugünlere gelmesinde en etkili isim olduğu biliniyor.

iPod, iPhone ve iPad gibi cihazlarla üç farklı kulvarda teknoloji devlerini açık ara geride bırakan Apple'ın fikir babası artık Apple'ın tepesinde olmayacak; ancak Jobs'ın mektubundan da anlaşılacağı üzere Jobs, Apple bünyesinde kalmayı sürdürmek niyetinde.

Hastalığında çeşitli spekülasyonlar nedeniyle Apple'ın hisselerinde ciddi düşüşlere neden olan Jobs'ın bugün CEO'luk görevini resmen bıraktığını ilan etmesiyle Apple hisseleri, sadece birkaç saat içinde yüzde 7 oranında değer kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 09:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35