banner15

Arjantin Devlet Başkanı hakkında soruşturma

Panama’daki hayali şirketlerin politikacılar üzerinde yarattığı baskı artıyor. İngiltere Başbakanı, elindeki hisseleri 2010’da sattığını açıklarken, Arjantin Devlet Başkanı hakkında soruşturma başlatıldı.

Arjantin Devlet Başkanı hakkında soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçen aralık ayında yolsuzlukla mücadele vaadiyle göreve seçilen Arjantin Devlet Başkanı , Cuma günü gerekli tüm bilgileri yargıca sunacağını açıkladı. Başsavcılık, iki offshore şirketiyle ilgili olarak Macri hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Uluslararası Otomatik Enformasyon Değiş-Tokuşu sistemine dahil olmadığı için vergi cenneti olarak bilinen Panama, ifşa edilen belgeler sonrasında mali verilerin paylaşımı konusunda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ile müzakerelerin derinleştirileceğini açıkladı.

“HABER KAYNAĞININ HAYATI TEHLİKEDE“

Bu arada Panama Belgelerini yayınlayan medya kuruluşlarından Süddeutsche Zeitung, bilgileri sızdıran haber kaynağını ne pahasına olursa olsun korumaya çalışacağını açıkladı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Wolfgang Krach, haber kaynağının gizliliğinin, belgelerin kendilerine iletilmesi için öne sürülen koşullardan biri olduğunu kaydeden Krach, ayrıca haber kaynağının son günlerde ölüm tehlikesi altında olduğu mesajını ilettiğini kaydetti.

ARJANTİN DEVLET BAŞKANI İDDİALARI REDDETMİŞTİ

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri de hayali şirketlerle ilgili suçlamaları reddederek, “Resmi mal beyanımda kötü niyetle hiç birşeyi saklamışlığım yok. İçim rahat. Yasalara uygun davrandım. Saklayacak birşeyim yok“ diye konuştu.

Aralarında çok sayıda devlet ve hükümet başkanının da bulunduğu kamuoyunda tanınmış kişilerin vergi kaçırmak için Panama'da hayali şirket kurduğunu gösteren belgeler medyaya sızdırılmış, dünyanın çeşitli ülkelerindeki gazetecilerden oluşan ağ, verileri değerlendirerek haberleştirmeye başlamıştı.

PANAMA BELGELERİ

Dünyanın en büyük off-shore hukuk danışmanlık şirketlerinden Panama merkezli Mossack Fonseca’dan sızdırılan "uluslararası vergi kaçakçılığı" ve "para aklama" faaliyetlerine ilişkin “Panama belgeleri” 3 Nisan gecesi medyaya servis edildi.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Mossack Fonseca'nın 40 yılı aşkın süredir tuttuğu 11,5 milyon belgeyi, 80 farklı ülkedeki basın kuruluşlarıyla paylaşmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 14:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48