banner39

Arjantinli savcının ölümünde cinayet ihtimali soruşturulacak

Arjantinli savcının şüpheli ölümüyle ilgili olarak cinayet ihtimali de incelenecek ve oturduğu apartmanın sakinleri sorguya alınacak

Amerika 29.01.2015, 08:16 29.01.2015, 08:16
Arjantinli savcının ölümünde cinayet ihtimali soruşturulacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arjantin'de Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner'i 1994'teki terör saldırısıyla ilgili soruşturmada İran ile gizlice anlaşmaya varmakla suçlayan Savcı Alberto Nisman'ın ölümüyle ilgili soruşturmanın savcısı Viviana Fein, olayla ilgili cinayet ihtimalinin inceleneceğini açıkladı.

Savcı Fein, şimdiye kadar hiç bir kanıtın Nisman'ın ölümünün cinayet olduğunu göstermediğini, ancak "şüpheli" olarak nitelenen ölümde, cinayet ihtimalinin göz ardı edilmeyerek araştırılmaya devam edeceğini belirtti. Fein, olayla ilgili başka kanıtlar aradıklarını, Nisman'ın yaşadığı apartman sakinlerinin de sorgulanacağını söyledi.

Öte yandan Federal Polis Teşkilatı, Nisman'ın korumalarından ikisinin olay sırasında ne yaptıklarına dair çelişkili ifade verdikleri gerekçesiyle görevden alınmasının ardından bir korumasının daha görevinden alındığını açıkladı.

Paris merkezli bir araştırma şirketinin yaptığı anket, Arjantinliler'in yüzde 82'sinin Nisman'ın suçlamalarını inandırıcı bulduğunu, yüzde 70'inin de savcının öldürüldüğüne inandığını ortaya koydu.

18 Ocak günü evinde başına kurşun sıkılmış bir şekilde ölü olarak bulunan Savcı Nisman, Devlet Başkanı Fernandez'i ve bazı hükümet üyelerini 18 Temmuz 1994'te Arjantin-İsrail Derneği'ne (AMIA) düzenlenen 85 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıda İran'ın rolünü örtbas etmeye çalışmakla suçluyordu. İlk otopsi sonuçları Nisman'ın intihar ettiğini gösteriyordu.

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?