banner39

Arkadaşlarının sosyal medya paylaşımları yüzünden kazandığı Harvard'a giremedi

Harvard Üniversitesi’ni kazanan Lübnan'da yaşayan ve Filistin kökenli olan 17 yaşındaki İsmail Ajjawi, Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi esnasında arkadaşlarının 'sosyal medyadaki paylaşımları' gerekçe gösterilerek vizesi iptal edilerek sınır dışı edildi.

Amerika 28.08.2019, 09:47
Arkadaşlarının sosyal medya paylaşımları yüzünden kazandığı Harvard'a giremedi

Harvard Üniversitesi’ni kazanan Filistinli bir öğrenci, Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi esnasında vizesi iptal edilerek sınır dışı edildi. İlk olarak Harvard’ın öğrenci gazetesi Crimson’da yayınlanan habere göre, Lübnan’da yaşayan Filistinli İsmail Ajjawi, Boston Logan Havalimanı'nda sorgulandıktan sonra arkadaşlarının 'sosyal medyadaki paylaşımları' gerekçe gösterilerek sınır dışı edildi.

Filistinli öğrenci, kendisine dini inançlarıyla ilgili sorular sorulduktan sonra telefonunun ve bilgisayarının yetkililer tarafından alındığını belirtti. 17 yaşındaki Ajjawi, sosyal medya hesaplarından arkadaşlarının yaptığı paylaşımlara bakıldığını ve arkadaşlarının paylaşımlarıyla ilgili kendisine sorular sorulduğunu söyledi.

5 saat sorgulandığını ifade eden Ajjawi, “Beş saatin sonunda görevli bir kadın beni özel bir bölüme çağırdı ve bağırmaya başladı. Arkadaşlarımın sosyal medyada ABD karşıtı siyasi paylaşımlar yaptığını söyledi.” dedi.

Arkadaşlarının paylaşımlarından sorumlu olamayacağını belirten Ajjawi, havalimanında yaklaşık 8 saat geçirdikten sonra Lübran’a geri gönderildi.

Harvard sözcüsü, “Üniversite yönetimi olarak öğrencimizin ailesiyle irtibattayız ve yetkililerin bu sorunu derhal çözmesini ümit ediyoruz. Umarız ki öğrencimiz güz dönemindeki derslerini kaçırmadan bir an önce kampüse gelebilir.” şeklinde açıklama yaptı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Birimi Sözcüsü Michael McCarthy, Filistinli öğrencinin 'ABD’ye giriş için uygun olmadığını' kaydetti.

Kaynak: Euronews

banner53
Yorumlar (1)
Rasim öz 2 yıl önce
Sen ecnebiyi kendine ne kadar yakın görsende onlar senin müslüman olduğunu hiç unutmaz
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?