banner39

Assange'den Clinton iddiaları

Assange, DEAŞ'ın Clintob Vakfı'na bağışlanan paralarla kurulduğunu, vakfa en çok bağışın ise Suudi Arabistan ve Katar'dan yapıldığını iddia etti

Amerika 04.11.2016, 15:48 04.11.2016, 15:54
Assange'den Clinton iddiaları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Daha önce ABD başkan adayı Hillary Clinton'ın e-postalarını ifşa eden WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, DEAŞ'in Clinton Vakfı'na aktarılan maddi kaynaklar ile kurulduğunu öne sürdü.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton'un, ABD'nin Ortadoğu'daki müttefiklerinin DEAŞ'e verdiği desteğin kapsamı konusunda halka yanlış bilgi verdiğini söyledi.

Geçen ay WikiLeaks tarafından ifşa edilen 2014 tarihli bir elektronik postada dönemin Dışişleri Bakanı Clinton, yine o dönem Başkan Barack Obama'nın danışmanı olarak görev yapan John Podesta'ya DEAŞ ve diğer radikal Sünni gruplara gizli finans ve lojistik desteği veren Katar ve Suudi Arabistan'a baskı uygulama çağrısı yapmıştı.

Assange, Russia Today (RT) televizyonunda yayımlanmak üzere Avustralyalı gazeteci John Pilger'e verdiği röportajın ikinci bölümünde söz konusu e-postaya değinerek, "Sanırım bu, tüm belgeler içinde en dikkat çeken e-posta. Bazı Suudi yetkililerin DEAŞ'e destek verdiğini ve fon aktardığını tüm ciddi analistler biliyor, hatta ABD de bunu kabul etti. Ancak bu konuyla ilgili olarak, 'düzenbaz' prenslerin hükümetin onayı olmamasına rağmen petrol gelirlerini istedikleri şekilde kullandıkları düşüncesi hakimdi. Bu e-postada ise Suudi Arabistan ve Katar hükümetlerinin DEAŞ'e fon aktardığı belirtiliyor" ifadelerini kullandı.

'SUUDİ ARABİSTAN VE KATAR TÜM PARALARI CLINTON VAKFI'NA AKTARDI'

Pilger'in Suudi Arabistan ve Katar'ın Clinton'un bakanlığı sırasında tüm paralarını Clinton Vakfı'na yatırdığını anımsatması üzerine söz alan Assange, Clinton'un dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde Suudi Arabistan ile tarihin en büyük silah anlaşması (80 milyar dolardan fazla) imzalandığına dikkat çekti. Clinton'un görev süresinde ABD'nin silah ihracatının iki katına çıktığını da belirten Assange, DEAŞ'in büyük oranda Clinton Vakfı'na aktarılan maddi kaynaklar ile kurulduğunu söyledi.

'BANKALAR, İSTİHBARAT, SİLAH ŞİRKETLERİ CLINTON'UN ARKASINDA'

Assange, WikiLeaks'in ABD'deki başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın hatta Rusya'nın lehine olacak şekilde etkilediğine dair Clinton cephesinden ve Batı medyasından yöneltilen suçlamalara da cevap verdi.

Trump'ın seçimlerden zaferle ayrılmasını muhtemel görmeyen Assange, bunun gerekçesini şöyle açıkladı: "Trump'ın seçimleri kazanmasına izin verilmeyeceğini düşünüyorum. Zira Trump, Evanjelikler dışında tüm kurumların desteğini kaybetti.

Bankalar, istihbarat, silah şirketleri, yabancı sermaye Clinton etrafında birleşmiş durumda. Medya patronları ve gazeteciler de aynı şekilde"

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?