banner39

Asyalı Göçmenler, Hispanikleri Geçti

ABD'ye gelen Asyalı göçmenler İspanyol kökenli göçmenleri geçti

Amerika 20.06.2012, 17:41 20.06.2012, 17:41
Asyalı Göçmenler, Hispanikleri Geçti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'ye gelen yeni göçmenlerin çoğunluğunu artık Latin Amerika kökenliler değil Asyalı göçmenler oluşturuyor.

Turkishny'nin Pew Araştırma Merkezi tarafından Salı günü yayınlanan raporuna dayanarak bildirdiğine göre hem yasa dışı hem de yasal göçmenler dahil olmak üzere ABD'ye yeni gelen göçmenlerin büyük çoğunluğunu artık Asyalılar oluşturuyor.

Araştırma sonuçlarına göre Asya kökenli Amerikalılar ABD'de nüfusu en hızlı büyüyen grup olmakla beraber aynı zamanda en eğitimli ve en yüksek gelirli grubu oluşturuyor.

Asyalı göçmenlerin sayısındaki artışla birlikte, Latin Amerika kökenli göçmenlerin sayısında da hızlı bir düşüş yaşanıyor. Bu durumun nedeni, zaten çok sayıda Hispanik göçmenin ABD'ye yasa dışı yollarla giriş yapıyor olması nedeniyle ABD'nin Latin Amerika ülkelerinden gelen göçmenlere yönelik siyasetini sıkı tutması olarak açıklanıyor.

Veriler, ABD'de bulunan Hispanik göçmenlerin %45'ini kaçak göçmenler oluştururken, Asyalı göçmenlerin ise sadece %13'ünün kaçak göçmen olduğunu gösteriyor.

Bunun yanı sıra ABD'deki ekonomik şartlar nedeniyle Hispanik göçmenlerin hayatlarını riske atarak Meksika sınırından ABD'ye giriş yapmaktan vazgeçmeye başlamaları da Hispaniklerin sayısının azalmasında etkili oluyor.

Araştırmaya göre Asya'dan gelen göçmenlerin %60'ı üniversite mezunlarından oluşurken, nitelikli ve yüksek eğitimli Asyalı göçmenlerin büyük bir kısmı teknoloji firmalarının sponsorluğuyla ABD'ye geliyor.

Halihazırda Asyalı Amerikalılar ülke nüfusunun %5.8'ini oluşturuyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?