banner39

Avustralyalı Müslüman vekile ABD'de sorgu

Avustralya'nın ilk kadın Müslüman milletvekili Mehreen Faruqi'nin Pakistan asıllı olmasından dolayı sorgulanması tepkilere neden oldu

Amerika 16.01.2016, 12:18 16.01.2016, 13:26
Avustralyalı Müslüman vekile ABD'de sorgu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya'nın ilk kadın Müslüman milletvekili Mehreen Faruqi'nin ABD'ye girişinde sorgulanması tepkilere neden oldu. Avustralya'nın Yeni Güney Wales eyaletinin Müslüman milletvekili Faruqi ve eşinin, Los Angeles Havalimanı'nda sorgulanması, ABD'nin en büyük Müslüman yurttaşlık hakları kuruluşu Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) başta olmak üzere sivil haklar savunucularının tepkisini çekti.

CAIR, Avustralyalı milletvekili Faruqi'nin sorgulanmasını kınarken, olayın soruşturulması için ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na başvurdu.

Faruqi ve eşinin Pakistan doğumlu olduğunun öğrenilmesi üzerine sorgulamanın yapıldığını belirten yurttaşlık hakları savunucuları da bunun ırk ve din ayrımcılığına girdiğini dile getirdi.

Pakistan'dan 1992'de Avustralya'ya göçen, 1994'te Avustralya vatandaşı olan ve 2013 yılında milletvekili seçilen Faruqi, olaya sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.Hiçbir neden yokken, sorguya çekilmenin "korkunç, sinir bozucu ve saçma" olduğunu belirten Faruqi, "İnsanlara böyle davranılmasının hiçbir gerekçesi yok" ifadesini kullandı. Faruqi, ABD'ye "uyuşturucu yasası reformu" konusunda bilgi almak ve aile üyelerini ziyaret etmek üzere geldiğini de belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?