banner39

Bahreyn'in ABD'nin İran karşıtı deniz misyonuna katılması Pompeo'yu memnun etti

ABD'nin 'Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'nda seyrüsefer güvenliğini temin etmek' iddiasıyla başlattığı girişime Bahreyn'den destek açıklaması geldi. Pompeo'yu karar ile ilgili, "Bölgedeki deniz güvenliği misyonuna katıldığı için Bahreyn Kralı'na teşekkür ediyoruz." dedi

Amerika 20.08.2019, 16:24 20.08.2019, 16:29
Bahreyn'in ABD'nin İran karşıtı deniz misyonuna katılması Pompeo'yu memnun etti

Bahreyn, ABD'nin 'Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'nda seyrüsefer güvenliğini temin etmek' iddiasıyla başlattığı girişime katılacağını duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Michael RichardPompeo'yu karar ile ilgili, "Bölgedeki deniz güvenliği misyonuna katıldığı için Bahreyn Kralı'na teşekkür ediyoruz. Uluslararası ticaret uluslararası deniz şeritlerinde navigasyon özgürlüğüne ihtiyaç duyuyor" dedi.

Bahreyn hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Kral Hamid bin İsa el-Halife'nin dün ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Korgeneral Kenneth McKenzie'yle gerçekleştirdiği görüşmede, Bahreyn'in uluslararası deniz güvenliği ile enerji ve ticareti sağlayan uluslararası boğazların güvenliğinin sağlanması için başlatılan girişime katılacağını teyit ettiği belirtildi.

ABD yönetiminin Hürmüz Boğazı ve Babu'l Mendeb'de 'seyrüsefer güvenliğini sağlamak için' uluslararası koalisyon kurma girişimine İngiltere haricinde Avrupa ülkeleri olumsuz yanıt vermişti. 

Son olarak İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Tel Aviv yönetiminin, ABD'nin Körfez'de kurmaya çalıştığı uluslararası koalisyonun bir parçası olduğunu söylemişti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?