banner39

Baltimore'da ortalama ömür Kuzey Kore'den düşük

ABD'de polis şiddetine karşı eylemlere sahne olan Baltimore kenti, sosyal adaletsizliğin oldukça keskin olduğu bir şehir olarak biliniyor. Baltimore'da insanların hem hayat beklentisi hem de ömürleri Amerika ortalamasının çok çok altında

Amerika 06.05.2015, 12:16 06.05.2015, 12:41
Baltimore'da ortalama ömür Kuzey Kore'den düşük

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Baltimore eyaletinin 15 bölgesinde insanların hayat beklentisi Kuzey Kore'dekinden daha düşük olarak belirtiliyor. ABD'de gözaltındayken öldürülen Freddie Gray için sokağa dökülen Baltimorelular eyaleti ABD ve dünya gündemine taşıdı.

ABD'nin geneline yayılan sokak olaylarının başladığı ve bir haftalık sokağa çıkma yasağı konulan Baltimore'da meydana gelen olaylarda sadece polis şiddetinin rolü olmadığı dile getiriliyor. Baltimore'daki sosyal adaletsizlik ve eşitsizlik olaylarla birlikte ABD gündemine taşınmış oldu. Baltimore'da eşitsizliğe karşı daha önce de ayaklanmalar olmuştu ancak mevcut yöneticilerin yanlış kararlarının bölgedeki kapanmayan yarayı yeniden gündeme getirdiği ileri sürülüyor.

DOĞAN İKİ BEBEK BİRBİRİNE DENK DEĞİL

Baltimore'de aynı günde doğan iki bebeğin birbirine sosyal statü olarak oldukça uzak noktalarda olduğu belirtiliyor. Baltimore'un Roland Park bölgesinde doğan çocuk eyaletin kuzeyinde zengin bir hayat sürecekken, hemen üç mil uzaklıkta bulunan Seton Hill'de doğan bir bebek oldukça fakir bir hayat yaşayacak.

Araştırmalarda ortaya konulan verilere göre, Roland Park'ta doğan bebek yaklaşık 84 yıl yaşayarak 79 yıl olan ABD'deki ortalama ömürün üstüne çıkacakken, Seton Hill'de doğan bebek 65 yaşında hayata veda edecek ve emekli maaşını bile alamayacak. Baltimore'de 3 mil mesafede ortalama ömrün 19 yıl farklılık göstermesinin, sosyal adaletsizlik ve fırsat eşitsizliği bakımından oldukça çarpıcı bir örnek olduğu kaydediliyor.

Baltimore'un fakir bölgelerinde belirlenen ortalama ömür beklentisinin Kuzey Kore'dekinden bile daha az olduğu kaydediliyor.

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?