banner15

Ban: Gazze'yi ziyaret edeceğim

BM Genel Sekreteri Ban, "Gazze halkının sorunlarını doğrudan dinlemek, yerinde incelemeler yapmak ve bölgenin yeniden imarına yardım için Salı günü Gazze'yi ziyaret edeceğim" dedi.

Ban: Gazze'yi ziyaret edeceğim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-munGazze halkının sorunlarını dinlemek üzere Salı günüGazze Şeridi'ni ziyaret edeceğini belirtti.

İsrail'in saldırıları nedeniyle büyük yıkımın yaşandığı Gazze'nin yeniden imarı için Mısır'ın evsahipliğini yaptığı konferans çerçevesinde basın toplantısı düzenleyen Ban, "Üç ayrı noktaya değinelim. Uluslararası toplum, bugün Gazze'nin son derece büyük ihtiyaçlarının olduğunu itiraf etti. İkincisi, uluslararası camia, Gazze'nin zayıf bir siyaset temelinde yeniden imarının mümkün olmadığı konusunda hemfikir. Bu da BM'nin, Filistin'deki milli mutabakat hükümetine desteğini sürdürmesinin nedeni. Üçüncü nokta ise en önemlisi; Gazze'nin imarı konferansı, sonuncusu olmalı" diye konuştu.

Ban, "Gazze halkının sorunlarını doğrudan dinlemek, yerinde incelemeler yapmak ve bölgenin yeniden imarı için yardım amacıyla Salı günü Gazze'yi ziyaret edeceğim" ifadesini kullandı.

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen ve Filistin tarafının Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Rami el-Hamdallah, Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ve bazı bakanlar tarafından temsil edildiği "Gazze'nin Yeniden İmarı" konulu konferansa, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra birçok ülkeden temsilciler katılıyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, Gazze'de 2 bin 158 kişihayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

Yardım miktarı 5,4 milyar dolara ulaştı

Bu arada, Gazze'nin Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı'na katılan ülkelerin taahüt ettiği yardım miktarı 5,4 milyar dolara ulaştı.

Kahire'de düzenlenen konferansın kapanış bildirisini okuyan Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende, Gazze'nin imarına katkıda bulunacak ülkelerin yapacağı 5,4 milyar dolarlık yardımın yarısının imar faaliyetlerine ayrılacağını kaydetti. Brende, konferansa katılan ülkelerin taahhüt ettikleri yardımı bir yıl içinde teslim edeceklerini söyledi.

Kapanış bildirisinde Filistin ile İsrail arasında barış sağlanması konusunun da ele alındığını belirten Brende, bağışçı ülkelerin Filistinli ve İsrailli yetkilileri müzakerelere yeniden başlama konusunda ciddi olmaya davet ettiğini kaydetti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ise Filistin ile İsrail arasında ateşkesin sürekli hale getirilmesi ve Filistin hükümetinin etkinliğinin artırılmasının, Gazze'nin imarı için yardımda bulunan ülkelerin çabalarının başarılı olması için zorunlu olduğunu ifade etti.

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen ve Filistin tarafının Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Yardımcısı Mohammad Mustafa, Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki tarafından temsil edildiği "Gazze'nin Yeniden İmarı" konulu uluslararası konferansa, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra birçok ülkeden temsilciler katılıyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, Gazze'de 2 bin 158 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştı.


 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 22:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35