banner15

'Barış Annelerine' ABD'de Gözaltı

8 Mart "Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla BM merkez binası önünde Irak işgalini protesto eden Iraklı ve Amerikalı anneler, ABD polisi tarafından gözaltına alındı.

'Barış Annelerine' ABD'de Gözaltı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

8 Mart "Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) merkez binası önünde savaş karşıtı basın açıklamasında bulunan Iraklı ve Amerikalı anneler, ABD polisi tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, ABD'deki savaş karşıtı hareketin simgesi haline gelen ''barış annesi'' Cindy Sheehan ve Iraklı anne Feyza el-Araci de bulunuyor. Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesi çağrısında bulunulan ve 72 bin kişinin imzaladığı bir dilekçeyi ABD'nin BM nezdindeki temsilciliğine bırakmaya çalışan Cindy Sheehan ile 3 eylemcinin New York'ta dün gözaltına alındığı belirtildi. Sheehan ve diğer 3 eylemcinin, Irak'ta Amerikan askerlerinin varlığının sona ermesi çağrısında bulunmak için BM'de basın toplantısı düzenleyen Iraklı kadınlardan oluşan heyete katıldıkları, 20 kadar eylemcinin toplantının ardından temsilciliğe gittiği kaydedildi. Eylemciler, dilekçeyi sunmak üzere bir grubun BM'ye girmesine izin verildiğini ancak kimsenin kendilerini karşılamaya gelmediğini söyledi. Bölgede bulunan Reuters foto muhabiri, binadaki güvenlik görevlilerinin eylemcileri uzak tutmak için kapıları tutuklarını belirtti.

ABD'nin BM daimi temsilciliğinin sözcüsü Richard Grenell ise eylemcilerin binaya davet edildiğini ancak medya mensuplarının kendileriyle binaya girmelerine izin verilmemesi üzerine grubun içeri girmediğini söyledi. Sheehan'a yakınlığıyla bilinen Amerikalı eski diplomat Ann Wright, polisin eylemcilere ''kaba davrandığını'' belirterek, ''4'ü de yere savruldu. Cindy'e biraz sert davranıldı'' dedi. Wright, söz konusu temsilciliğin ''aileleri ve hayatları mahvolan bu kadınlarla görüşmek için birini gönderememesine kızdığını'' da ifade etti. Saheehan, oğlunu 2004 yılının Nisan ayında Irak'ta kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 17:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48