banner39

Barzani, Obama ile görüştü

Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile Beyaz Saray'da görüşme yaptı.

Amerika 05.04.2012, 08:11 05.04.2012, 08:11
Barzani, Obama ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile Beyaz Saray'da görüşme yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, normalde Biden ile Barzani arasında geçmesi planlanan görüşmeye ABD Başkanı Obama'nın da katıldığı bildirildi.

Açıklamada, "Başkan Obama ve Başkan Yardımcısı Biden'ın, ABD'nin, federal, demokratik ve birleşik Irak'la stratejik ortaklığı bağlamında", Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim ve Kürt halkıyla yakın ve tarihi ilişkilerine olan bağlılıklarını yeniden teyit ettiği belirtildi.

"Obama ve Biden'ın görüşmede, Barzani'nin, Irak anayasası himayesinde ülkedeki siyasi sürece devam eden katılımına desteklerini dile getirdiği" belirtilen açıklamada, Biden'ın, bu görüşmeden önce de Barzani ve heyetini çalışma yemeğinde ağırladığı kaydedildi.

Açıklamada, Biden ve Barzani'nin yemekte, Irak ve bölgeyle alakalı bir dizi konuyu ve ABD'nin Erbil'deki konsolosluğunun sunduğu hizmetlerin artırılması noktasında atabileceği adımları ele aldıkları bildirildi.

Beyaz Saray açıklamasında, Biden ve Barzani'nin ayrıca, Amerikalı yetkililer ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin temsilcileri arasında üst düzey istişarelerin sürdürülmesine yönelik desteklerini ortaya koydukları belirtildi.

Barzani, Washington'da bugünkü temasları kapsamında ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Bill Burns ile de görüşmeler yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Burns-Barzani görüşmesine ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da katıldığını, görüşmede ABD-Irak ilişkileri bağlamında tüm konuların ele alındığını bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü