banner39

Batı basını: Erdoğan'ı Obama güçlendirdi!

American Interest'te yer alan bir analizde, Obama'nın dış politika adımlarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı karşı konulmaz biçimde güçlendirdiği ve bu durumun ABD dış politikasında onarılamayacak hasarlar meydana getirdiği savunuldu.

Amerika 01.08.2016, 12:15 01.08.2016, 12:40
Batı basını: Erdoğan'ı Obama güçlendirdi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'deki askeri darbe girişimi sonrası Batı medyasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aleyhinde çıkan yazılar gün geçtikçe artıyor. American İnterest'te yer alan bir analizde, Erdoğan'ın güçlenmesine Obama'nın dış politika adımları sebep olarak gösterildi. Türkiye'nin gün geçtikçe otoriterleştiği iddiasında bulunan editör yazısında, Obama'nın geçmişte bir dünya lideri olarak Erdoğan ile çok fazla zaman geçirmesine vurgu yapıldı.

Rusya lideri Putin ile anlaşarak Erdoğan'ın daha da otoriterleşeceğini savunan yazara göre, Obama'nın ilk dönemlerinde Türkiye'de yaşanan 'fırsatların' bir çoğu çarçur edildi. Öte yandan, ABD'li yetkililerin Rusya ile Türkiye yakınlaşmasını da yakından takip ettiğini, önümüzdeki günlerde iki ülke arasında Türk Akımı doğalgaz hattı konusunda yeniden anlaşma sağlanabileceğinin altı çiziliyor.

DARBE GİRİŞİMİNDE DE ERDOĞAN MANİPÜLASYONU

Türkiye'deki darbe girişimi sonrası Batı medyasında organize bir algı operasyonu yapılmıştı. Birçok medya kuruluşu örtülü bir şekilde darbeyi desteklerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı otoriterleşmeyle suçlamıştı.

Örneğin BBC, 17 Temmuz’da yayımladığı yazıda "Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye’nin gaddar cumhurbaşkanı" başlığıyla bir yazı yayınlamıştı. BBC yazısında darbenin bir numaralı hedefi Erdoğan'ı gözardı ederek, OHAL ve sıkı yönetim talimatlarına vurgu yapmıştı. BBC'nin bu tavrı ise Londra'da protesto edilmişti.

Batı basınının başat unsuru deyince akla ilk gelecek Foreign Policy de "Erdoğan Has Nobody To Blame For The Coup But Himself… yani “Erdoğan kimseyi suçlayamaz, kendisini suçlasın” başlığıyla bir yazı kaleme almıştı. Darbecilerin saldırısından 15 dakika ile kurtulan Erdoğan'ın kendi hatalarını görmesi gerektiğini belirten yazıda “Barış ve dini hoşgörüyü tavsiye eden Türk teolog Fetullah Gülen’in takipçileri darbede kullanıldı ve 15 Temmuz sonrası onlara zulmetmeye başladı" ifadelerine yer verilmişti.

 

banner53
Yorumlar (1)
Seçkin 5 yıl önce
Bu darbeyi beceremeyenlerin tasviye riskiyle karşı karşıya kalanların suçu kendilerinden savarak suçtan kurtulma çabasıdır herhalde. ABD tek bir yapı değildir. Eminim ki yeterli delil olursa Obama karşıt grubunu tasviye edecektir.Karşıt gruplar aynı yöntemle abd içindeki hakimiyeti sağlama riskinden dolayı abd içinde de tehlikedir. Obamaya yapılan yüklenmeler atak yapmasının önüne geçme çabasıdır zannımca.
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü