banner39

Beyaz ırk milliyetçisi grup ABD'de gösteri düzenledi

ABD'nin Oregon eyaletinin Portland kentinde bir araya gelen aşırı sağcı grup "Proud Boys" (Gururlu Erkekler) üyeleri gösteri düzenledi.

Amerika 18.08.2019, 09:30 18.08.2019, 11:58
Beyaz ırk milliyetçisi grup ABD'de gösteri düzenledi

ABD'nin Oregon eyaletinin Portland Polis Şefi Danielle Outlaw, Portland şehir merkezinde 1.200 protestocu olduğunun tahmin edildiğini açıkladı. Memurlar göstericilerin üzerinden çıkan sprey, bıçak, kalkan ve sersemletici silahlarına el koydu.

Amerika'da Trump'ın göreve gelmesi ile birlikte ortaya çıkan Proud Boys isimli beyaz ırk milliyetçisi grup FBI tarafından aşırılıkçı grup olarak tanımlandı.

ABD'nin Oregon eyaletinin Portland kentinde bir araya gelen aşırı sağcı grup "Proud Boys" (Gururlu Erkekler) üyeleri gösteri düzenledi. 

2016 yılında VICE Media kurucu ortağı Gavin Mclnnes'in öncülüğüyle kurulan grup, batı kültürünün geri kalmış kültürlerden daha iyi olduğunu düşünüyor ve genelde siyah polo giyiyorlar sık sık antifa gruplarla çatışıyorlar.

Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi (Southern Poverty Law Center) tarafından nefret grubu olarak tanımlandı. Grup kendini Batı şovenistleri olarak tanımlıyor. Başlangıçta sadece erkeklerden oluşan grup en çok ABD,  Kanada, Avustralya ve İngiltere'de görülüyor.

Proud Boys web sitesinde şöyle yazıyor: “Ben Batı Şovenistiyim ve modern dünyayı yarattığım için özür dilemeyi reddediyorum.”

Proud Boys üyeleri çoğunlukla siyah ve altın Fred Perry gömlekleri giyiyorlar 

Antifa nedir?

Antifa'nın (Anti-faşist ya da Anti-faşist hareketin kısaltması) kolaylıkla sol eğilimli olarak nitelendirilebilir. Pek çok üye ırkçılık ve cinsiyetçiliğin her türüne ve Trump'ın canlandırdığı milliyetçilik, göçmen karşıtlığı ve Müslüman karşıtlığına güçlü bir şekilde karşı çıkıyor.

Ancak isimlerinin işaret ettiği gibi, Antifa daha çok sol politikaları desteklemek yerine aşırı sağcı ideolojiyle mücadele etmek üzerine kurulu. Ana akım solun tersine, seçimleri kazanmak veya yeni kanunların yürürlüğe konması için geleneksel araçlarla güç kazanmanın peşinde değiller. Antifa, hükümete de kapitalist sisteme de karşı. Yöntemleri ise sıklıkla anaakım sol hareketlerden ziyade anarşistlerle bağdaştırılıyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?