banner39

Beyaz Saray: Askeri eylem seçeneği hala masada

Beyaz Saray Sözcüsü Carney, Suriye'ye yönelik askeri operasyon seçeneğinin hala masada olduğunu söyledi.

Amerika 11.09.2013, 23:24 11.09.2013, 23:24
Beyaz Saray: Askeri eylem seçeneği hala masada

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarına yönelik teklifiyle ilgili, "Eğer başarılı olursa, Esad’ın kimyasal silahlarına yönelik ortaya koydukları teklif gerçek bir fırsat taşıyor. Başarılı olabileceğini söylemek çini çok erken, kuşkucu olmak için de gerçekten nedenler var. Bu nedenle sürece dikkatli biçimde giriyoruz" dedi.

Carney, günlük basın toplantısında, Rusya’nın teklifiyle ilgili olarak, bu süreçte bazı aşamalar olduğunu belirterek, bu teklifin başarılı olması halinde, kimyasal silahların Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın kontrolünden alınması ve tamamen yok edilmesi bağlamında gerçekten samimi ve teyit edilebilir bir yol sunacağını kaydetti. Carney, “Süreci tamamlamak zaman alacak ama uygulama süreç tamamlanmadan başlayabilir” dedi.

Bu konuda Rusya ile çalışacaklarını ifade eden Carney, sürecin teyit edilir ve kredibilitesi olan bir süreç olması gerektiğini de kaydederek, “Bunun başarılıp başarılmayacağını denemek için partner ve müttefiklerimizle çalıyacağız” dedi.

Carney, Suriye’nin 20 yıl kimyasal silahı olduğunu inkar etmesinin ardından bunu kabul edip, Kimyasal Silahlar Konvansiyonu’nu imzayalamayı kabul etmesiyle Rusya’nın da iki yıl boyunca BM Güvenlik Konseyi ve diğer yerlerde Esad’a yönelik adımları engellemesinin ardından yapıcı rol oymayı teklif etmesini “kaydadeğer” şeklinde değerlendirdi.

Rusya’nın, bu diplomatik yolda daha fazla ilerleme noktasında kendi prestijini risk altına attığını belirten Carney, “Eğer başarılı olursa, Esad’ın kimyasal silahlarına yönelik ortaya koydukları teklif gerçek bir fırsat taşıyor” diye konuştu.

"ASKERİ EYLEM SEÇENEĞİ HALA MASADA"

Bu gelişmelerin ABD’nin ciddi askeri eylem tehdidi nedeniyle yaşanması dolayısıyla bu seçeneğin de hala masada olduğunu vurgulayan Carney, ABD Başkanı Barack Obama’nın bu tür bir diplomatik girişimin yoksunluğunda doğru yolun sınırlı askeri eylem olduğuna inandığını bildirdi.

Rusya’nın adım attığını ve teklif ortaya koyduğunu, Amerikan ve Rus delegasyonlarının Cenova’da görüşeceğini, aynı zamanda BM’de, Güvenlik Konseyi tasarısının nasıl olacağı konusunda tartışmaların bulunduğunu belirten Carney, bu sürecin tüm katılımcıların ciddeyetini test edeceğini dile getirdi. Carney, “Süreç, gerçekten izlenmesi gereken doğru yol ve meyvelerini alıp alamayacağımızı göreceğiz” ifadesini kullandı.  

Carney, yine de Suriye’nin sözlerini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğine kuşkucu baktıklarını da belirtti.

"RUSYA’NIN BU YOLA GİDECEĞİNE DAİR ÇOK AZ İYİMSERLİK VARDI"

Carney, bir soru üzerine, Obama ve Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’in G20’de genel olarak Suriye’nin kimyasal silah stoklarının kontrolüne yönelik konuştuklarını, bu konuşmanın farklı versiyonlarının ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında gerçekleştiğini, ancak Lavrov’un açıklamasına kadar bu yolun açık olmadığını, çünkü geçmişte Rusya’nın Suriye konusunda oynadığı rollerin deneyimiyle bu konuda çok fazla iyimserliğin bulunmadığını ifade etti.  

Carney, benzer başka bir soru üzerine, Bakan Lavrov’un açıklamasından önce bu yolun izleneceğine dair hiçbir belirti olmadığını tekrarladı. Bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Carney, “Geçmişteki pozisyonları nedeniyle Rusya’nın bu yola gideceğine dair çok az iyimserlik vardı” dedi. Carney, Suriye’nin üç gün önce reddettiği kimyasal silah stoğunu şimdi kabul etmesini ve Kimyasal Silahlar Konvansiyonu’nu imzalayacağını söylemesini de memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Rusya’nın bu süreçte ABD ve diğer BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle istişare içinde olduğunu, sürecin nereye gideceğini göreceklerini dile getiren Carney, “Başarılı olabileceğini söylemek için çok erken, kuşkucu olmak için de gerçekten nedenler var. Bu nedenle sürece dikkatli biçimde giriyoruz” dedi.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?