banner39

Beyaz Saray dinleme rezaletini NSA'ya yükledi

Beyaz Saray yetkilileri dünya liderlerinin dinlendiğinden bu yaz haberleri olduğunu, öğrendiklerinde programı iptal ettiklerini iddia etti!

Amerika 28.10.2013, 09:59 28.10.2013, 10:12
Beyaz Saray dinleme rezaletini NSA'ya yükledi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel başta olmak üzere en az 35 dünya liderinin telefonlarının dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından, Amerikan yönetimi skandal bir açıklama ile durumu kurtarmanın derdine düştü.

Wall Street Journal'a konuşan Beyaz Saray'dan üst düzey yetkililer, Ulusal Güvenlik İdaresi'nin (NSA) dünya liderlerinin telefonlarını dinlediğinden bu yaz haberleri olduğunu, ardından programın durdurulması emrinin verildiğini söyledi.

Gazetenin isim vermediği ABD yetkililerine göre, 35 yabancı liderlerin telekulak mağduru olduğunu aşkan Barack Obama Edward Snowden'in ifşaatlarının ardından öğrendi! Gazete progamın kapatılması emrini kimin verdiği ve verildiği tarih hakkında bilgi sağlamadı.

The Wall Street Journal'ın görüşlerini aldığı yetkililer NSA'nın dinleme programlarından Obama'nın haberi olmamasının mümkün olabileceğini, çünkü kurumun "listelenmemiş" çok sayıda dinleme faaliyeti yürüttüğünü savundu. Haberde, dinleme faaliyetinin bazı yabancı liderler için devam ettiği, diğerlerinin ise iptal edildiği de vurgulandı.

BİLD: 3 YILDIR BİLİYORDU

WSJ haberinin Alman Bild gazetesinde yayımlanan ve Obama'nın dinleme faaliyetinden 3 yıldır haerdar olduğu şeklindeki iddiaların hemen ardından gelmesi dikkat çekici.

Bild am Sonntag (BamS), “Handygate” manşetiyle verdiği özel haberde, Obama'nın Merkel'in telefonunun dinlendiğinden 3 yıldır haberi olduğunu ve bizzat kendisinin bu izni verdiğini öne sürdü.      

Gazetenin, ABD istihbarat çevrelerine dayandırdığı haberinde, Obama 2010 yılında dönemin NSA Başkanı Keith Alexander'dan Merkel'in gizlice dinlendiğine ilişkin bilgi aldığı, bunu durdurmadığı aksine devam ettirdiği ifade edildi.      

Obama'nın Merkel hakkında her şeyi bilmek istediği belirtilen haberde, Amerikalı bir NSA çalışanının, Obama'nın Merkel'e güvenmediğini ve kendisini tanımak amacıyla hakkında bir dosya dahi istediğini söylediği öne sürüldü.      

Bild am Sonntag ayrıca eski başbakan Gerhard Schröder'in de dinlendiğini iddia etti.      

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un ABD'nin Irak operasyonuna “hayır” diyen Schröder'e karşı gizli dinleme operasyonu başlattığı ifade edildi.      

Ayrıca Alman” Der Spiegel” dergisi, Merkel'in cep telefon numarasının muhtemelen 2002 yılından beri ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nin (NSA) dinleme listesinde olduğunu yazdı.      

Dinleme iddiaları diğer bazı Avrupa ülkelerine de sıçrarken,  Brüksel'de yapılan AB Zirvesi'nde resmi gündemde yer almamasına rağmen “dinleme krizi” liderlerin ana konusu oldu.      

Birçok ülke liderinden ABD'ye tepki gelirken, Almanya iddiaları araştırmak için üst düzey yetkilileri ABD'ye gönderecek.      

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın birkaç ay önce basına sızdırdığı belgeler üzerine NSA'nın yıllarca dünya genelinde büyük çapta bilgi trafiğini takip ettiği ortaya çıkmıştı.      

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?