banner39

Beyaz Saray: Henüz bir parametre belirlenmedi

Beyaz Saray, Suriye’nin kuzeyinin IŞİD’den temizlenmesine yönelik çabaların detayları üzerinde çalışmaların sürdüğünü, şu anda herhangi bir parametre belirlenmediğini duyurdu

Amerika 05.08.2015, 07:46 05.08.2015, 09:24
Beyaz Saray: Henüz bir parametre belirlenmedi

Beyaz Saray, Suriye’nin kuzeyinin terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesine yönelik çabaların detayları üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, henüz herhangi bir parametrenin belirlenmediğini bildirdi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Türkiye ile ABD’nin, Suriye’nin kuzeyinde kalan bölümün IŞİD’ten temizlendikten sonra bu bölgeden Kürt unsurların geçişine müsaade edilmemesi noktasında görüş birliğine ulaştıklarını iddia etmişti.

Haberde yer alan iddialara ilişkin AA muhabirinin sorusunu cevaplayan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, şunları kaydetti:

"Sınırdan IŞİD’in temizlenmesine yönelik çabaların detayları üzerinde çalışmalar devam ediyor ve şu anda herhangi bir parametre belirlenmemiş durumda. Atılacak bir sonraki adım noktasında Türk partnerlerimizle çalışıyoruz ve daha fazla operasyonel ayrıntı paylaşamayız.

Koalisyonun, Suriye’nin kuzeyindeki bölgeden IŞİD’in sürülmesi için Suriyeli Kürtleri, Arapları ve Türkmenleri kapsayan IŞİD karşıtı güçlerin çabalarını desteklemeyi sürdüreceğini açıkça ifade ettik."

Sözcü, bu doğrultuda da koalisyonun yaklaşık 2 bin 200 hava saldırısıyla desteklenen, IŞİD ile savaşan güçlerin, ülkenin kuzeyinde 5 bin 400 kilometrekare alanı örgütün elinden geri aldığı bilgisini de paylaştı.

Baskey, bu güçlerin aynı zamanda Kobani’nin savunulmasında, örgütün geçen ay Tel Abyad’dan çıkarılmasında ve Haseke’de militanların temizlenmesinde rol oynadığına vurgu yaptı.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?