banner15

Beyaz Saray: Tampon bölge gündemde yok

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, “Açıkçası Türklerle bunları görüşüyoruz ama tampon bölge şu anda üzerinde düşünülen bir şey değil” dedi.

Beyaz Saray: Tampon bölge gündemde yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye’de tampon bölge oluşturulma fikrinin şu anda üzerinde düşünülen bir şey olmadığını söyledi.

Earnest’a, günlük basın brifinginde, Suriye’de tampon bölge fikrine yönelik Washington’ın pozisyonu soruldu. Suriye’de yerinden edilen insanları korumak için bölgede oluşturulması tartışılan tampon bölgenin Türkiye tarafından birçok kez dile getirildiğini anımsatan Earnest, “Açıkçası Türklerle bunları görüşüyoruz. Bu, şu anda üzerinde düşünülen bir şey değil” ifadesini kullandı.

"ABD, Türkiye’nin bölgedeki çabalarından memnun mu veya Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesine yönelik giderek artan bir kızgınlık var mı" sorusunu ise Earnest, şöyle cevapladı:

"Türkiye parlamentosunun son günlerdeki askeri güç kullanılmasını yetkilendirmeye dönük oylamasından ve IŞİD’i Türkiye’nin ulusal güvenliğine büyük bir tehdit görmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bu, Türkiye’yi IŞİD’e karşı ABD’nin öncülüğündeki geniş uluslararası koalisyonla aynı çizgiye getirmiş oluyor. Buradaki soru şu; Türkiye’nin kendine özgü yeteneğini bu geniş uluslararası çabaya nasıl entegre edilebileceğidir. Bu çabaların koordinasyonu için ABD’deki doğru kişi emekli general John Allen. Türkiye’nin bu yeteneklerini kapsamlı uluslararası koalisyonla nasıl bütünleştirilebileceğine ilişkin Türk liderlerle görüşmek üzere kendisi yarın Ankara’ya gidiyor."

IŞİD’in Kobani’de ilerleme sağlamasının ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’deki terörle mücadele stratejisinin çöktüğü anlamına geldiği eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Earnest, “Bu değerlendirmeye katılamayacağım” dedi.

Kobani’deki durumdan “derin endişe” duyduklarını dile getiren Earnest, Kobani’nin örgüt tarafından ele geçirilmesinin ABD’nin stratejisinin başarısız olduğu anlamına gelmediğini kaydetti. 

Earnest, sahada çarpışacak Suriyeli muhaliflerin yeterince eğitilmemiş olmasının ABD’nin örgütü püskürtememekte etkili olduğuna vurgu yaptı. Earnest, Washington’ın stratejisinin “uzun süreli plan” olduğunu da sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 08:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35