banner39

Beyaz Saray'da Snowden mesaisi

ABD Başkanı Obama, 9 Kongre üyesiyle NSA'nın izleme faaliyetlerini ve Snowden'ın Rusya'ya sığınma konusunu görüştü

Amerika 02.08.2013, 21:01 02.08.2013, 21:01
Beyaz Saray'da Snowden mesaisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) analisti Edward Snowden'ın Rusya'ya sığınma konusunu değerlendirmek üzere, bazı Kongre üyeleriyle Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Başkan Obama, NSA 'İzleme Skandalı'nı ortaya çıkaran Snowden'ın Rusya'dan geçici sığınma hakkı elde etmesiyle Şeremetyevo Havaalanı'nı terk etmesini görüşmek üzere 9 Kongre üyesini ağırladı.

Toplantının ardından, Başkan Obama, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevapsız bırakırken, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ''Toplantı yapıcı geçti ve Başkan ve ekibi önümüzdeki günlerde bu konuda Kongre ile yakından çalışmaya devam edeceğini taahhüt etti'' ifadesine yer verildi.

Toplantının katılımcıları arasında üyeleri bulunan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi tarafından yapılan açıklamada da toplantının verimli geçtiği bildirildi.

Komite'nin açıklamasında, "NSA'nın faaliyetinin bir iç gözetim programı değil, kayıt programı olduğu" belirtildi. Açıklamada ayrıca, ağustos ayına kadar terörle mücadele programlarında şeffaflığın artırılması ve Amerikan halkında güven inşa edebilmek için gizliliğin korunmasına yönelik öneriler üzerinde çalışmalara devam edileceği bildirildi.

TOPLANTIYA KATILANLAR

Beyaz Saray'daki görüşmede, NSA'nin izleme faaliyetlerini savunan Senato İstihbarat Komitesi'nin üst düzey üyeleri Demokrat Parti Kaliforniya Senatörü Dianne Feinstein ve Georgia Cumhuriyetçi Parti Senatörü Saxby Chambliss'in yanında, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi üst düzey üyelerinden Cumhuriyetçi Parti Michigan Milletvekili Mike Rogers, Demokrat Parti Maryland Milletvekili Dutch Ruppersberger katıldı.

Demokrat Parti Illinios Senatörü Dick Durbin, Cumhuriyetçi Parti Wisconsin Kongre Üyesi Jim Sensenbrenner ve Cumhuriyetçi Parti Virginia Milletvekili Bob Goodlatte'nin de bulunduğu toplantının katılımcıları arasında, önde gelen NSA eleştirmenlerinden Demokrat Parti Oregon Senatörü Ron Wyden ile Demokrat Parti Colorado Senatörü Mark Udall'ın da yer aldığı görüldü.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?