Beyaz Saray'dan 'İncirlik' açıklaması

Beyaz Saray güvenlik gerekçesiyle hangi üslerin kullanıldığı bilgisinin verilemeyeceğini açıkladı

Beyaz Saray'dan 'İncirlik' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İncirlik Üssü'nün IŞİD ile mücadelede koalisyon güçlerinin kullanımına açılıp açılmayacağına ilişkin, "Operasyonel güvenlik durumları nedeniyle hangi üssün ne amaçla kullanıldığından bahsedemem” dedi. 

Earnest’a, günlük basın toplantısında, "ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinde, İncirlik Üssü’nün kullanılmasında anlaşmaya varıldığına" yönelik haberler soruldu.

Obama ve Erdoğan’ın görüşmede IŞİD’e karşı mücadelede iki ülke ve koalisyonun işbirliğinin derinleştirilmesi çabalarını ele aldığını belirten Earnest, şunları söyledi:

"İki lider, Irak’ta güvenlik ve istikrarın teşviki ile Suriye’ye siyasi çözüm getirme noktasında çalışmaya odaklanacak. Şu dikkate değer ki, Türkiye halihazırda IŞİD karşıtı koalisyonu desteklemek için bir dizi şeyler yapıyor. Bildiğiniz gibi Türkiye, Suriyeli seçilmiş muhaliflere yönelik eğit-donat programlarından birine ev sahipliğinde bulunuyor. Bunun yanında, Türkiye, yabancı savaşçı akışını kontrol altına almak için önemli adımlar attı."

Earnest, Türkiye’nin Suriye ile 900 kilometre sınırı paylaştığına dikkati çekerek, yabancı savaşçı akışını önlemede Türkiye’ye yardım noktasında daha fazlasının yapılabileceğini dile getidi. Earnest, "Açıkçası, bu akışı engellemek sadece Türkiye’nin sorumluluğunda değil, bu çabalarda dünya gelindeki tüm ülkelerin sorumluluğu bulunuyor” diye konuştu.

“Spesifik operasyonel güvenlik kaygıları” nedeniyle İncirlik konusunda konuşamayacağını ifade eden Earnest, koalisyon güçlerinin Avrupa ve Ortadoğu’da hava saldırıları, istihbarat, izleme, keşif ve yakıt ikmal gibi birçok farklı misyon için çeşitli üslere erişimlerinin bulunduğunu hatırlattı.

Earnest, "Ancak operasyonel güvenlik durumları nedeniyle hangi üssün ne amaçla kullanıldığından bahsedemem" dedi. 

İki liderin telefon görüşmesinde yeni bir anlaşmaya varılıp varılmadığı konusunda da Earnest, “Özellikle İncirlik’le ilgili olarak, size söyleyebileceğim bir detay yok. Ama şunu teyit edebilirim ki, görüşmede iki lider DAEŞ’e karşı işbirliğimizi derinleştirmede mutabık kaldı” değerlendirmesinde bulundu.  

"TÜRKİYE MUAZZAM BİR YÜK TAŞIYOR"

Earnest, Suruç’taki saldırıyı da anımsatarak, olayın tam olarak nasıl gerçekleştiğine yönelik daha fazla bilgi toplamaya çalıştıklarını ancak Türkiye’nin güney sınırı boyuncaki istikrarsızlığın önemli bir kaygı yarattığını ve bu kaygının da anlaşılır olduğunu kaydetti.

Earnest, Türkiye’nin insani yardım çabalarında da liderlik üslendiğini vurgulayarak, “Türkiye, Suriye’den gelen 2 milyon mülteciyle önemli bir yükü taşıyor. Bu, Türkiye’nin taşıdığı muazzam bir yük" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 23:50
banner53
YORUM EKLE

banner39