banner39

Beyaz Saray'dan 'Kürdistan' talebine ret

ABD Beyaz Saray, talep sayfasında yapılan "Kürtlerin bağımsız Kürdistan'a destek kampanyası"na Irak'ın bütünlüğünden yana olduğunu belirterek ret cevabı verdi

Amerika 31.07.2015, 14:39 31.07.2015, 15:19
Beyaz Saray'dan 'Kürdistan' talebine ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyaz Saray resmi internet sitesinde açılan ‘Kürdistan’ın bağımsızlığı’ kampanyası için toplanan imzalara olumsuz cevap geldi. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada "Demokratik ve federal bir Iraktan yana oldukları’ belirtildi.

Geçtiğimiz yıl bir grup Kürd aydının girişimiyle Beyaz Saray resmi internet sitesi ABD’nin Kürdistan Bölgesi’nin bağımsız bir devlet olmasını desteklemek amacıyla bir imza kampanyası başlatılmıştı.

Kampanyada 100 bin imzanın tolanması hedeflenmişti. Kampanya 22 Ağustos 2014’de son bulmuş bir ayda 107 bin imza toplanmıştı. Beyaz Saray resmi sitesi toplanan imzalara ilişkin resmi bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Irak’ın kuzeyinde Kürtler kendi bölgelerini yönetme hakkına sahip. Kürtler ellerinde olan bu imkana razı olmalılar" denildi.

Resmi açıklamada Kürtlere ricada bulunan Beyaz Saray, ‘‘Rica ediyoruz Irak’ın toprak bütünlüğü ve birliği içinde kalın’’ dedi.

Açıklamanın devamında ABD başkanı Barak Obama’nın Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduğu belirtildi.

DİLEKÇE METNİ

Amerikan muhiplerinin Beyaz Saray talep sayfasından imzaya açtıkları dilekçe metni şöyle: Kürtler yüzyıldan uzun süredir verdikleri bağımsızlık mücadelesi sebebiyle yönetildikleri hükümetler tarafından her türlü şiddete ve soykırıma maruz kalmıştır. Yakın zamanda Irak Kürdistanı başkanı Mesut Barzani Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devleti talebini ifade etmiştir. Kürtler bölgede şu anda zaten bir öz denetime sahipler ve IŞİD dahil pek çok terörist grupla mücadele ederek bir devlet yönetme konusunda kendilerini kanıtlamış durumdalar. Dolayısıyla Obama Başkanlığı, bölgenin ve dünyanın refahı için Bağımsız bir Kürt devletini desteklemelidir.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?