banner15

Beyaz Saray'dan Snowden'e ret

İki gün önce ABD hükümetine mektup yazarak af talep eden Edward Snowden'ın isteğinin, Beyaz Saray ve İstihbarat Komiteleri'nin gündeminde olmadığı belirtildi.

Beyaz Saray'dan Snowden'e ret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyaz Saray ve ABD Kongresi İstihbarat Komiteleri'nin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın af talebini reddettiği ve teklifin gündemde olmadığı bildirildi.

Beyaz Saray İletişim Direktörü Dan Pfeiffer, katıldığı televizyon programında, Snowden'ın affına dair bir teklifin gündemlerinde olmadığını söyledi. Pfeiffer ayrıca, iki gün önce ABD hükümetine mektup yazarak af talebinde bulunan Snowden'ın ABD'ye dönerek, gizli bilgileri sızdırmak gibi suçlardan yargılanması gerektiğini belirtti.

Komitenin başkanlarından, Michigan eyaletinden Cumhuriyetçi parlamenter Mike Rogers, Snowden'ın affedilmesi düşüncesini "korkunç bir fikir" olarak niteledi.

Demokrat Parti California senatörü Dianne Feinstein ise Snowden'ın, yaptığı yenilikleri komiteye özel olarak bildirmesi gerekirken, kendisinin kanunları çiğnediğini ifade etti.

Eski sistem analisti Snowden'ın bir süre önce basına sızdırdığı belgelerde, NSA’nın yıllarca dünya genelinde bilgi trafiğini takip ettiği ortaya çıkmıştı. Rusya, Snowden'a 1 Ağustos'ta bir yıllık geçici sığınma hakkı vermişti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2013, 23:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48