banner39

Beyaz Saray'ın replikası için 8 milyon dolar öngörülüyor

ABD Gizli Servis Direktörü James Murray, eğitimlerde kullanılmak üzere Beyaz Saray'ın bir repkilasının yapılmasını istedi. Replikanın maliyeti 8 milyon dolar olacak.

Amerika 06.05.2021, 23:38 14.05.2021, 16:11
Beyaz Saray'ın replikası için 8 milyon dolar öngörülüyor

Gizli Servis Direktörü James Murray, katıldığı bir Kongre oturumunda 6 Ocak Kongre baskınını anımsatarak eğitim alanlarının önemine işaret etti.

İlk olarak 2015'te Beyaz Saray'ın eğitimler için kullanılacak 8 milyon dolarlık bir replikasının yapılmasının gündeme geldiğini ancak bu planın rafa kaldırıldığını anımsatan Murray, "Bu plan bir oyun değiştirici olabilir." ifadesini kulandı.

Bu replikanın onlarca yıl boyunca Gizli Servis için eğitilen kişilere hizmet verebileceğinin altını çizen Murray, "Benim talebim, yetkililerimiz ve ajanlarımızın Beyaz Saray'da faaliyet gösterdiği alanların benzerlerinin inşa edilmesi." dedi.

Murray, Beyaz Saray'ın böyle bir replikasının olmamasını "potasız sahada basketbol antrenmanı yapmaya" benzetti.

Öte yandan birçok senatör Murray'ın bu fikrine maliyetinin yüksek olması nedeniyle karşı çıktı.

Replika Ne Demek?

Replika, İngilizcede bir sanat eserinin kopyası anlamını taşımaktadır. Bir sanat eserine birebir benzeyen eserler replika olarak adlandırılırlar. Dünyanın her yerinde replika eser üreten sanatçılar bulunmaktadır.

Replika eser sunulmasının nedeni, bazı özel sanat eserlerinin tek olmasıdır. Bu eserler genellikle müzelerde sergilenir. Sanat meraklıları, bu özel eserlerin benzerlerine sahip olmak istemeleri replika sanat anlayışını geliştirmiştir. Replika eserler, özellikle heykel ve resim alanında sunulur.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?