banner39

Beyin yiyen amip yine can aldı

Amerika'nın Teksas eyaletinde beyin yiyen amip yüzünden bir çocuğun yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Amerika 29.09.2021, 13:48 29.09.2021, 18:31
Beyin yiyen amip yine can aldı

Tıptaki adı "Naegleria fowleri" olan "beyin yiyen amip"in çocuğun vücuduna, Arlington kentindeki ana oyun teması su olan bir çocuk parkında girdiği tahmin ediliyor.

Don Misenhimer Park’a gidip oynadıktan sonra rahatsızlanan çocuk 5 Eylül’de hastaneye kaldırıldı. 11 Eylül’de hayatını kaybeden çocuğun ölümünün ardından Arlington’daki tüm benzer oyun parkları acilen yıl sonuna kadar kapatıldı. Adı açıklanmayan çocuğun ağustos sonu ve eylül başında parkı üç kez ziyaret ettiği bilgisi paylaşıldı.

Konuya ilişkin belediye de çocuğun ölümüyle ilgili soruşturmada park alanlarındaki durgun suların denetiminde bir boşluk, bir ihmal olup olmadığının da araştırıldığını açıkladı. Parklardaki suların sağlık açısından gerekli standartları sağlayana dek bu oyun alanlarının açılmayacağı duyuruldu.

Beyin yiyen amip vücuda nasıl giriyor?

Amerika'daki Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC) ise amipin parktaki varlığını ve çocuğun ölümüne sebep olduğunu doğruladı. Kurumun açıklamasına göre Don Misenhimer dahil bazı parklardaki görevliler su kalitesinin kontrol edilmesi için gereken günlük testleri yapmadı veya sonucunu kayda geçirmedi.

Çocuğun Don Misenhimer Park’a gittiği üç günün ikisinde de sudaki klor seviyesinin kayda geçirilmediği bilgisi paylaşıldı.

Beyin yiyen amip göl, nehir ya da sıcak kaynak suları gibi ılık ve tatlı sularda yaşayan ölümcül bir amip türü olarak biliniyor. Bu tek hücreli organizma burun yoluyla vücuda giriyor.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi verileri, 2010-2019 arası dönemde şehirde 34 kişide beyin yiyen amip nedeniyle enfeksiyon görüldüğünü ortaya koyuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?