banner39

Biden, Anastasiads ile görüştü

Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Anastasiads ile telefon görüşmesi yapan ABD Başkan Yardımcısı Biden, Doğu Akdeniz’de yenilenen tansiyona yönelik kaygılarını dile getirdi.

Amerika 01.11.2014, 06:24 01.11.2014, 09:34
Biden, Anastasiads ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nicos Anastasiadis ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada; bölgesel gelişmelerin yanı sıra ABD ile Kıbrıs arasındaki stratejik ortaklığı görüşmek üzere Biden’ın Anastasiadis’i aradığı kaydedildi.

Açıklamada Biden’ın, "Doğu Akdeniz’de yenilenen tansiyona yönelik kaygılarını dile getirdiği ve ABD’nin, Kıbrıs’ın egemenliğine ve geleneksel uluslararası hukuka uygun olarak, kendi özel ekonomik bölgesinde kaynaklarını geliştirme hakkına saygı duyduğunu teyit ettiği" ifade edildi.

Açıklamada, şunlar belirtildi:

"Biden, tansiyonun, devam eden diplomatik çabalarla azalacağı umudunu ifade etti ve bölgedeki tüm ülkeleri, enerji kaynaklarını geliştirmek için karşılıklı yarara dayanan yaklaşımları izlemeleri yönünde teşvik etme taahhüdünde bulundu. İki lider, adanın, siyasi eşitlik içinde iki bölgeli ve iki toplumlu bir federasyon olarak tekrar birleşmesi ihtiyacında mutabık kaldı."

Açıklamada, Biden ve Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (BMGS) Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin çabalarına desteklerini dile getirdiği bildirildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?