banner39

Biden'dan Trump dönemine ait bir iptal kararı daha

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield, Trump döneminde uygulamaya konulan kara mayınlarının kullanımına izin veren politikayı terk edeceklerini ifade etti.

Amerika 09.04.2021, 00:48
Biden'dan Trump dönemine ait bir iptal kararı daha

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, bir önceki yönetimin kara mayınlarının stoklanmasına ve kullanılmasına izin veren politikasını iptal edeceklerini belirtti.

Greenfield, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Kara Mayınları İzleme Örgütünün raporuna göre, 2019'da dünya genelinde 5 bin 554 kişinin mayın, misket bombası ve diğer patlayıcı maddeler nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Kara mayınları yüzünden hayatını kaybedenlerin çoğunun ise siviller ve çocuklar olduğuna dikkati çeken Greenfield, ABD'nin kara mayınlarının kullanımının kısıtlanması gerektiğine inandığını ve Başkan Joe Biden'ın Trump yönetimin kara mayınlarının stoklanmasına, kullanılmasına izin veren politikasını değiştirmeyi planladığını söyledi.

Ottawa Sözleşmesi

Türkiye'nin de taraf olduğu Ottawa Sözleşmesi, kara mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferini yasaklıyor.

ABD, Rusya, Çin, Hindistan ve Pakistan ise Ottawa Sözleşmesi'ni imzalamadı.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?