banner39

Biden İran'a nasıl yaklaşıyor? İlk ipucu geldi

ABD Başkanı seçilen Joe Biden, 2015 İran nükleer anlaşmasına dönmenin Orta Doğu'da bir nükleer silah yarışını önlemenin en iyi yolu olacağını söyledi.

Amerika 03.12.2020, 15:23 03.12.2020, 15:54
Biden İran'a nasıl yaklaşıyor? İlk ipucu geldi

New York Times köşe yazarı Thomas Friedman'a Çarşamba günü yayınlanan bir röportajda, anlaşmaya geri dönmenin "bölgede biraz istikrar sağlamanın en iyi yolu" olacağını söyleyen Biden, ABD'nin bölgede istediği son şeyin "nükleer yetenek" oduğunu ifade etti.

Yaptırım girişimi başarısız oldu

Biden'in başkan yardımcısı olarak görev yaptığı Başkan Barack Obama, nükleer programını durdurma karşılığında İran'a yönelik yaptırımları kaldırmıştı. Biden ise, röportajda Tahran'ın anlaşmayı ihlal etmesi durumunda yeniden "snapback yaptırımlarına" tabi olacağını söyledi.

Washington anlaşmadan çoktan çekildiği için ABD'nin bu yılın başlarında bu tür yaptırımları uygulama girişimi hiçbir yere varmadı.

Biden: Silahlanma yarışını tetikler

Önümüzdeki dönem başkanı ayrıca İran'ın nükleer silah kabiliyeti edinmesinin Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır da dahil olmak üzere Orta Doğu'daki diğer güçlerle silahlanma yarışını tetikleyeceği konusunda uyardı.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?