banner39

Biden, Maliki ile görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ve heyetini kahvaltıda ağırladı.

Amerika 30.10.2013, 23:05 30.10.2013, 23:07
Biden, Maliki ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüştü. Yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden yerel saatle bu sabah, Maliki ve heyetini, başkan yardımcılarının evi olan Naval Observatory'de kahvaltıda ağırladı.

Biden ve Maliki'nin dostça ve yapıcı görüşmede bulunduğu belirtilen açıklamada, ikilinin Irak ve tüm bölgenin yüz yüze kaldığı güvenlik konularını ele aldığı bildirildi.

Biden'in ABD'nin, El Kaide ile mücalelerinde Iraklılara donanım sağlamaya yönelik taahhüdünü tekrar ettiği anlatılan açıklamada, Maliki'nin de ABD'yi Irak'ın seçtiği güvenlik partneri olarak gördüklerini vurguladığı kaydedildi.

İki liderin, yerel liderlere siyasi olarak daha iyi uzanma, Irak'ın güvenlik zorlukları ile güvenlik güçlerinin hedef seçilmesi gibi konuların kapsayıcı bir yaklaşımla ele alınmasının önemini konuştukları belirtildi.

Açıklamada ayrıca, iki liderin bölgesel konuları konuştuğu ve Irak'ın, Türkiye, Ürdün, Kuveyt ve bölgedeki diğer ülkelerle ilişkilerini güçlendirmeye devam etmesi yönünde çalışmayı sürdürmede mutabık kaldığı bildirildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?