banner15

Biden'den Barzani'ye Sincar tebriği

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Peşmerge güçlerinin Musul'a bağlı Sincar ilçesini kurtarması nedeniyle IKBY Başkanı Barzani'yi tebrik etti.

Biden'den Barzani'ye Sincar tebriği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'yi telefonla arayarak, Sincar'ın kurtarılması nedeniyle tebrik ettiği bildirildi. 

IKBY Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Biden bu akşam Barzani'yi telefonla arayarak, Peşmerge güçlerinin Musul'a bağlı Sincar ilçesini IŞİD'den kurtarması nedeniyle tebrik etti.

Açıklamada Biden'ın, "Peşmergenin teröristlere karşı gösterdiği cesarete ve kahramanlığa hayran kaldığını söylediği" belirtildi.

ABD'nin Peşmerge güçlerine yönelik desteğinin süreceğini yineleyen Biden'ın, uyumlu çalışmaya ve işbirliğine de daha güçlü devam edileceğini vurguladığı bildirildi.

IKBY'nin silahlı gücü Peşmerge, 3 Ağustos 2014'ten bu yana terör örgütü IŞİD'in elinde olan ve Yezidi Kürtlerin yoğunluklu olarak yaşadığı Sincar ilçesini koalisyon güçlerine bağlı uçakların hava desteğiyle 13 Kasım'da geri almış ve bölgeyi örgütten temizlemişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 00:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35