banner39

Biden'den Yanukoviç'e kınama telefonu

Biden, Yanukoviç'e Kiev sokaklarında sivil halka yönelik şiddeti kuvvetle kınadığını söyledi

Amerika 21.02.2014, 10:49 21.02.2014, 10:49
Biden'den Yanukoviç'e kınama telefonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'i arayarak, Kiev'de sivillere yönelik şiddeti kuvvetle kınadığını bildirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın görüşmede, Kiev sokaklarında sivil halka yönelik şiddeti kuvvetle kınadığı belirtildi.

Açıklamada, "Biden, Cumhurbaşkanı Yanukoviç'i polis, keskin nişancı, askeri, paramiliter birlikler ve düzensiz güçlerin oluşturduğu tüm güvenlik kuvvetlerini derhal geri çekmeye çağırdı.

Başkan Yardımcısı, şiddetten sorumlu olan yetkililer için ABD'nin yaptırımlar hazırladığını açıkça dile getirdi" ifadesi kullanıldı.

Açıklamaya göre, Biden görüşmede, Yanukoviç'i Ukrayna halkının meşru şikayetlerini belirlemeye yönelik muhaliflerle çalışılması için hızlı ve somut adımlar atmaya çağırdı.

Biden, ülkesinin, geleceğini kendi insanlarının seçtiği bağımsız ve demokratik bir Ukrayna'yı desteklediğini kaydetti.

Biden, Polonya Başbakanı Tusk ile de görüştü

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın, Ukrayna'daki durumu istişare etmek için Polonya Başbakanı Donald Tusk ile de bir görüşme gerçekleştirildiği bildirildi.

Biden ve Tusk'ın görüşmede, ABD, Polonya ve Avrupa Birliği'nin Ukrayna halkının çıkarlarına en iyi hizmet edecek siyasi çözüme ve şiddeti sonlandırmaya destek olmak için atılan adımları ele aldı.

Biden ve Tusk'ın ilerleyen günlerde de yakın temas halinde olunması konusunda mutabık kaldıkları ifade edildi.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?