banner39

Bilim adamları sanılandan daha dindarmış

"Bilim ve din rakiptir" söylemine rağmen, ABD'de çok sayıda bilim adamının ibadetlerini yerine getiren dindar insanlar olduğu kaydedildi

Amerika 17.02.2014, 16:53 17.02.2014, 16:53
Bilim adamları sanılandan daha dindarmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bilim ve dinin birbirinin karşısında olduğuna dair özellikle batıda kendine yer bulan genel söylem, son dönemde gündeme taşınan bir araştırma ile yalanlandı.

Araştırmaya göre, bilim dünyasında da, tıplı diğer tüm alanlarda olduğu gibi çok sayıda inanan ve ibadetlerini yerine getiren insanlar var.

Bilim, Etik ve Din Diyalog Programı tarafından yapılan ulusal çalışma, ABD'de kendini evanjelik olarak niteleyen bilim adamlarının, 'sıradan' evanjeliklere göre daha dindar olduğunu ortaya koydu. Evanjeliklerin yüzde 48'i de bilim ve dinin birlikte çalışabileceğine inanıyor.

Aralarında bilim adamları, evanjelik Protestanlar, Yahudiler ve Müslümanların olduğu 10 bin Amerikalı görüşülerek yapılan araştırmaya göre:

*Bilim adamlarının yaklaşık yüzde 36'sı yaradanın varlığı hakkında hiçbir şüphe duymuyor

*Bilim adamlarının yüzde 18'i her hafta Kilise'ye gidiyor (Bu oran genel ABD nüfusunda yüzde 20)

*Bilim adamlarının yüzde 15'i kendilerini çok dindar olarak niteliyor

*Bilim adamlarının yüzde 13,5 her hafta dini metinler okuyor

Öte yandan, araştırmaya göre, bilim adamlarının yüzde 22'si dindarların bilime düşman olduğuna inanırken, halkın yüzde 22'si de bilimin dine düşman olduğunu düşünüyor. Din ile bilimin çatıştığına inanların yüzde 52'si ise, tercihini dinden, dini açıklamalardan yana kullanıyor.  

Araştırmayı yapan uzmanlar, din ve bilim ilişkisi konusunda kamuoyunda "devasa basmakalıp yargılar" olduğuna dikkat çekerken, bilgilendirme amaçlı bir kitapçık hazırlayarak okullarda ve kiliselerde dağıtmayı planlıyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?