Bill Cosby suçlu bulundu

Ünlü aktör Bill Cosby, 1975'te 16 yaşındaki bir kıza cinsel tacizden suçlu bulundu.

Amerika 22.06.2022, 16:59
Bill Cosby suçlu bulundu

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Bill Cosby'nin yargılandığı davada jüri, ünlü komedyenin 1975 yılında Playboy Malikanesi'nde 16 yaşındaki Judy Huth'ı cinsel olarak taciz ettiği kararına vardı.

Los Angeles'taki mahkeme 64 yaşındaki Judy Huth'a 500 bin dolar tazminat verilmesine hükmetti. Huth jürinin kendisine inanmasının alacağı para miktarından öte olduğunu belirtti.

Yedi yıldır sürmekte olan davayı "işkence" olarak tanımlayan Huth, süreç içerisinde "lime lime edildiği" ve suçun sürekli olarak üstüne atıldığını belirterek, "Bu benim için çok büyük bir zafer" şeklinde açıklamada bulundu.

Jüri kararında Cosby'nin zarar vereceğini bilerek Huth'la cinsel temas gerçekleştirdiğini, o dönemde Huth'ın 18 yaşından küçük olduğuna inanmasının akla yatkın olduğunu ve eylemlerinin ergin olmayanlara yönelik "yapmacık ve anormal bir cinsel ilgiden" kaynaklandığını belirtti.

Cosby'nin sözcüsü: Savunma kazandı

Bir dönem Cosby Ailesi adlı televizyon dizisindeki sempatik baba karakteri ile "Amerikalıların babası" imajı kazanan aktörün sözcüsü kararı temyize taşıyacaklarını belirtti ve Huth'ın cezai tazminat talebini kazanmamış olmasını savunmanın başarısı olarak değerlendirdi.

Cosby'nin avukatının dava sırasında Huth ve şahidi Donna Samuelson'ın ifadeleri arasındaki çelişkilere dikkat çektiği ve iki kadın arasında işbirliği olduğu suçlamasında bulunduğu bildirildi.

Dava, 84 yaşındaki aktörün isteğine karşı gelen sigortacısının hakkındaki diğer davaları anlaşma yoluyla çözümlemesinin öncesinden kalan son davalardan biriydi. Aktör geçen yıl cinsel saldırı suçuyla ilgili hakkındaki hükmün Pennsylvania'daki mahkeme tarafından bozulması sonucu hapishaneden salıverilmişti.

Ne olmuştu?

Cosby'nin avukatları aktörün Nisan 1975'te Huth ve lise arkadaşı Samuelson ile Güney Kaliforniya'daki bir film setinde tanıştığını ve birkaç gün sonra onları Playboy Malikanesi'ne götürdüğünü kabul etti.

Donna Samuelson, Huth ve Cosby'nin malikanede çektiği fotoğraflarını mahkemede paylaştı. Huth da bir oyun odasının yanındaki yatak odasında Cosby'nin kendisi ile isteği dışında cinsel ilişkiye girdiğini anlattı.

Huth 2014 yılında davayı açma nedeni olarak oğlunun 15 yaşına geldiğini ve Cosby'yi benzer eylemlerle suçlayan kadınların kendisi de henüz o yaşlardayken yaşadığı travmayı tazelediğini dile getirmişti.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?