Bir iflas da Porto Riko'dan!

Yunanistan'ın iflasın eşiğine gelişi başta Avrupa olmak üzere dünya gündemini meşgul ederken bir iflas haberi de Porto Riko'dan geldi. Orta Amerika'da ABD'ye bağlı özerk bir yönetim olan Porto Riko, borçlarını geri ödeyemeyeceğini duyurdu

Bir iflas da Porto Riko'dan!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başta Avrupa olmak üzere dünya ekonomisinin dikkatleri Yunanistan'ın üzerindeyken bir ekonomik çöküş haberi de Orta Amerika ülkesi Porto Riko'dan geldi. ABD'ye bağlı özerk bir yönetim olan Porto Riko, kredi kuruluşlarından aldığı borçları geri ödeyemeyeceğini açıkladı. Şimdi kendisine sunulacak bir kurtarma paketi bekliyor.

Yaklaşık 72 milyon Euro'yu bulan borcunu ödeyemeyeceğini açıklayan Porto Riko Devlet Başkanı Alejandro Padilla,  borçları ödeyecek güçleri kalmadığını bir çıkış yolu bulmak zorunda olduklarını söyledi.

Devlet Başkanı Padilla ve bazı üst düzey yetkililer geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada, kredi aldıkları kurumlardan 5 yıllık bir erteleme veya daha genişletilmiş bir ödeme planı arayışına gireceklerini kaydetmişti.

Padilla'nın “Borçlar ödenebilir değil. Malesef başka bir seçeneğimiz yok. Daha kolay bir seçenek olsun isterdim fakat bu siyaset değil, matematik.” gibi bir itirafta bulunduğu Porto Riko, Amerikan eyatleri arasında kişi başına düşen eyalet bonosu en yüksek eyalet olarak biliniyor.
 
Pazartesi akşamı televizyonda yayınlanan konuşmasında ise kreditörler için “Ekonomimiz daha kötü duruma giderse onlara daha az para ödeyebileceğiz. Ne olacağı belli, kendi ayaklarına sıkıyorlar” diyen Padilla, bazı borçlar için yeniden yapılandırma süreçlerinin başlamasına sebep olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 12:09
banner53
YORUM EKLE

banner39