Bitcoin'in mucidi bulundu iddiası

Amerikan dergisi 'Newsweek', sanal para 'bitcoin'in mucidinin kim olduğunu tesbit ettiğini bildirdi.

Bitcoin'in mucidi bulundu iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan dergisi 'Newsweek' şimdiye kadar kim olduğu bilinmeyen hayalet mucidin Kaliforniya'da yaşayan Satoshi Nakamoto isimli bir kişi olduğunu bildirdi. Çocukluğundan beri ABD'de yaşayan 64 yaşındaki Japon Nakamoto bilgisayar uzmanı ve model trenlere meraklı birisi.

Dergi, Nakamoto'nun yazı ve konuşma stilinden ve bitcoin için kullanılan programlama kodlarından bu kişinin sanal para bitcoin'i bulan kişi olduğunu iddia ediyor. Newsweek'in yönelttiği sorulara cevap veren Nakamoto, dergide yayınlanan habere göre bitcoin'e katılımının artık bulunmadığını ve bu konuda daha fazla konuşamayacağını söyledi.

Daha önce de medya tarafından bitcoin'in kimin tarafından geliştirildiği yönünde haberler yayınlanmış ve daha çok sanal parayı bilgisayar programcılarından oluşan bir grubun icad ettiği bildirilmişti.

Newsweek haberine göre 40 yıl önce ismini Dorian olarak değiştiren Japon bilgisayar uzmanı fizik okudu ve dev holdinglerle ABD Ordusu için bazı gizli projelerde çalıştı. Şu anda ise Kaliforniya'da mütevazi bir evde hayatını sürdürüyor.

2009'da çıkan mali kriz sonrası icad edilen bitcoin, devlet ve bankalardan bağımsız olarak kullanılabilen bir ödeme aracı. Bilgisayar uzmanı hakerler tarafından geliştirlen para birimi, diğer para türlerine de çevrilebiliyor. Bitcoin'in mucidinin birkaç yüz milyon Dolar değerinde bitcoine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 12:10
banner53
YORUM EKLE

banner39