Bizondan al depremin haberini

ABD'de volkanik bir alan üzerine kurulu olan bir tabii hayat parkında bulunan bizonların toplu halde parktan ayrılmaları bölgedeki kişilerde deprem korkusu meydana getirdi

Bizondan al depremin haberini

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bulunan Yellowstone tabii hayat parkındaki bizonların toplu halde bölgeden göç etmeye başlamaları bölgedeki insanlarda, deprem korkusuna neden oldu. Parkın volkanik bir alan üzerine kurulu olmasının da bu tür korkuların olmasında büyük etkiye sahip olduğu belirtiliyor.

Parkta yaşayan bizonların göç ettikleri sırada çekilen videolar, video paylaşım sitelerine "Bufalolar hayatlarını kurtarmak için kaçıyorlar" başlığıyla yüklendikten sonra olay gittikçe yayılmaya başladı. Park çevresinde veya ABD'nin diğer bölgelerinde yaşayan kişiler, bizonların göç etmesinin büyük bir volkanik depremin ya da patlamanın habercisi olduğunu düşünerek kendilerince önlemler almaya başladılar.

Olayın medyaya yansımasının ardından bölgedeki durumla ilgili açıklama yapan, Yellowstone Parkı Kamu İşleri sorumlusu Al Nash, bizonların eyleminin tabii bir göç hareketi olduğunu, sismik mesajlar içermediğini öne sürdü. Nash, bizonların deprem ya da volkanik patlama olacağı için değil, yoğun kış şartları altında yiyecek bulamadıkları için göç ettiklerini, korkacak bir şeyin olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 09:17
banner53
YORUM EKLE

banner39