banner15

BM: Filistin devletinin vakti çoktan geldi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Politik İşlerden Sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe, "Filistin devletinin bağımsız olarak kurulması zamanını çoktan gelip-geçti" dedi.

BM: Filistin devletinin vakti çoktan geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Politik İşlerden Sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe, Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada Filistin devletinin bu zamana kadar çoktan kurulması gerektiğini vurguladı.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde aylık Ortadoğu konulu Güvenlik Konseyi’nin toplantısında Konsey üyesi ülkelere Filistin sorunu hakkında bilgi veren Pascoe, Ortdoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde devam eden şiddet ve eylemlerin İsrail-Filistin sorununun biran önce çözüme kavuşturulmasını zorunlu kıldığını dile getirdi.

''Filistin’in İsrail ile yan yana güven içinde bağımsız devlet olarak kurulması zamanını çoktan gelip-geçti'' diyen Pascoe, sürecin uzamasının taraflar arasındaki ayrılıkları daha da derinleştireceğini ifade etti.

Mevcut durumun bölgede sürdürülemeyeceği mesajını açık şekilde Güvenlik Konseyi’nin 15 üye devlet temsilcisine deklare eden Pascoe, bunun ayrıca hem Filistinlilere hem de İsrail tarafına zarar verdiğini vurguladı.

Taraflar arasında İsrail’in ısrarla sürdürmeye devam ettiği yerleşim yeri inşaatı konusunun en büyük sorun olmayı sürdürdüğüne işaret eden Pascoe, bunun ayrıca uluslar arası hukuka da aykırı olduğunun altını çizdi. Filistin’in devlet olma yolunda önemli aşamaları kat ettiğini belirten özel temsilci Pascoe, bu bağlamda uluslar arası toplumun Filistin’in kurumsallaşma çabalarına 250 milyon dolarlık yardım yapmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 09:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35