BM: Kimyasal saldırı savaş suçudur

Ban Ki-mun, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasını kınadı, bunun savaş suçu teşkil ettiğini ve uluslararası toplumun, sorumluların hesap vermesini sağlama görevi olduğunu söyledi

BM: Kimyasal saldırı savaş suçudur

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasının savaş suçu teşkil ettiğini belirterek, uluslararası toplumun sorumluları yargı önüne çıkarma zorunluğu olduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreterliği, Ake Sellström başkanlığındaki heyet tarafından Suriye'de 21 Ağustos'taki olaya ilişkin incelemelerin ardından hazırlanan raporu yayınladı. Raporun girişinde BM Genel Sekreteri Ban'ın açıklaması yer aldı.

Açıklamada, Ban'ın rapordaki tespitlere göre, Şam'ın Doğu Guta bölgesinde görece büyük miktarda kimyasal silah kullanıldığının ve bu nedenle sivillerin ve özellikle çocukların bundan etkilenmesinden büyük üzüntü duyduğu ve saldırıyı kınadığı vurgulandı.

Bu saldırının savaş suçu teşkil ettiğini belirten Ban, uluslararası toplumun, bu saldırının sorumlularını tespit ederek yargılanmalarını sağlama ve bir daha bu tür silahların kullanılmayacağını güvenceye alma ahlaki sorumluluğu olduğunu dile getirdi.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 07:39
banner53
YORUM EKLE

banner39