banner39

BM Raportöründen İran'a cevap

BM Raportörü Ahmed Şahid "İslam insan hakları ihlalleri için bahane teşkil edemez" dedi

Amerika 25.10.2013, 01:17 25.10.2013, 01:17
BM Raportöründen İran'a cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İran İnsan Hakları Özel Raportörü Ahmed Şahid'den Tahran'a cevap geldi. İran´a karşı sert eleştiriler yönelttiği raporuna karşı Tahran yönetiminin kendisini “İslami kuralları anlayamamakla” suçlamasının ardından konuşan Şahid, " İslam, insan hakları ihlalleri için bahane teşkil edemez" dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Merkezi´nde basın toplantısı düzenleyen Şahid, “İslam, insan hakları ihlallerini zorlaştırır, ihlallere yeşil ışık yakmaz. Dolayısıyla İran´ın bu yönde yaptığı eleştiri haklı değildir" şeklinde açıklama yaptı.

Ruhani´nin Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra İran'da insan hakları ihlallerinin son bulacağına ilişkin beklenti oluştuğunu kaydeden Şahid, “Biz, sözlere değil eyleme bakarız. Önemli olan İran'daki bu ihlallerin son bulmasıdır” diye konuştu.

Ahmet Şahid, İran'ın Suriye'deki insan hakları ihlallerinden dolaylı olarak sorumlu olup olmadığı yönündeki soruya da “Kesin kanıtlar olmadan konuşamam. Ancak bir ülke hem kendi sınırları içinde hem de dışında insan hakları ihlallerinden sorumlu olabilir” cevabını verdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?