banner39

BM Suriye'de ateşkes için inisiyatif başlatıyor

BM Genel Sekreteri Ban, "Ocak ayı başında Suriye genelinde ateşkes ve taraflar arasında diyaloğu sağlayacak bir inisiyatif başlatmayı düşünüyoruz" dedi.

Amerika 03.12.2015, 23:59 03.12.2015, 23:59
BM Suriye'de ateşkes için inisiyatif başlatıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM'de düzenlediği basın toplantısında Suriye'deki krizin, terörizm sorunu ve mülteci krizinin daha da artmasına neden olduğunu söyledi.

Viyana sürecinin, çözüme için bir ivme sağladığına işaret eden Ban, "Ocak ayı başında ülke genelinde ateşkes ve Suriyeli taraflar arasında diyaloğu sağlayacak bir inisiyatif başlatmayı düşünüyoruz" dedi.

Sığınmacılara kapıların kapatılmamasını da isteyen Ban, şöyle konuştu:

"Zorla yerlerinden edilmiş insanlara kapıların kapatılması ve ayrımcılık yapılması bu insanların çilesini daha da artırıyor. Özellikle göçmenler ve mültecilere yönelik yanlış kuşkular ve dünya genelinde yaygın olarak Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılık ve bağnazlık nedeniyle endişeliyim."

Ban, Viyana süreci toplantılarının üçüncüsünün 18 Aralık'ta New York'ta yapılacağı iddialarının sorulması üzerine, "Anladığım kadarıyla üye ülkeler üçüncü Viyana süreci toplantısını New York'ta yapmak için yakın koordinasyon içindeler. Ben de sabırsızlıkla bekliyorum" diye konuştu.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?