Bolivya'da bir kasabada alkol yasaklandı

Bolivya Virginia La Asunta kasabasında artan uyuşturucu, kaçakçılık ve taciz olaylarına karşı polis bir şey yapmayınca halk kendi yasalarını uygulamaya başladı

Bolivya'da bir kasabada alkol yasaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bolivya'da 7 bin kişinin yaşadığı bir kasabada halk bir ay alkol kullanma yasağı ve 18 yaşın altındakilere saat 10 dan sonra gece dışarı çıkma yasağı getirdi.

Bir hafta içinde yaşanan 3 tane reşit olmayan kız çocuklarına taciz olayından sonra Bolivya'da kakao çiftçilerinden oluşan küçük bir kasabada, kasaba sakinleri yasayı kendi ellerine almaya karar verdi. Kasabada yaşanan uyuşturucu ve araba kaçakçılarının artması üzerine yerel güvenlik güçlerine karşı güvensizliği artan halk asayiş kontrolünü kendi ellerine aldı.

Mahalle sakinlerinden Juan Carlos Coche, Haziran ayı boyunca komşu kasabada aynı kanunun uygulandığını ve bu politikanın başarılı olduğunu söyledi. "Alkol tüketiminin yasaklanması ile soygun ve cinsel taciz saldırılarında düşüş gözlendi" dedi. La paz şehrinin 100 km kuzeydoğudaki kasabasından bir lider Jorge Mendoza, "artan sorunlarla ilgili polisi aradım ve bana bu konuyla ilgili bir şey yapamam dedi.
bundan sonra kendi tedbirlerimizi almaya karar verdik" dedi.


Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 14:21
banner53
YORUM EKLE

banner39