banner39

Bosnalı 6 Müslüman ABD'de gözaltına alındı

ABD'de Bosna asıllı altı kişi Irak ve Suriye'deki silahlı gruplara silah, para, elbise yardımı yapmaktan suçlandı. Bunlardan beşi tutuklandı

Amerika 07.02.2015, 09:24 07.02.2015, 10:00
Bosnalı 6 Müslüman ABD'de gözaltına alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de güvenlik güçleri Bosna asıllı altı kişi hakkında IŞİD, El Kaide ve El Nusra gibi gruplara yardım yaptıkları iddiasıyla soruşturma başlattı. Hakkında soruşturma açılan altı kişiden beşinin tutuklandığı bildirildi, altıncı kişininse başka bir ülkede olduğu ifade edildi. 

ABD'nin Missouri, İllinois ve New York kentlerinde yaşayan altı kişinin, El Nusra, IŞİD ve El Kaide gibi silahlı gruplara, para ve ekipman gönderdikleri ileri sürülüyor. 

Gruplara gönderildiği iddia edilen malzemeler arasında, askeri üniformalar, botlar, çatışma malzemeleri, silah ekipmanları ve para bulunuyor. ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tutuklanan kişilerin Irak ve Suriye'deki çatışan gruplara gönderecekleri malzemeleri Türkiye ve Suudi Arabistan'da bulunan aracılar vasıtasıyla gönderdikleri ifade ediliyor. 

Grubun iki yıldan bu yana Suriye'de bulunan ve Abdullah Ramo Pazara ismiyle bilinen yabancı savaşçıya silah, ekipman ve para sağladığı ileri sürülüyor. Geçtiğimiz yıl şüphelilerle ilgili yürütülen teknik takipte, iki şüphelinin gece görüş dürbünü almayı ve ortadoğudaki çatışmaları geceleri de kaydetmeyi tartıştıkları kaydedildi. 

Sanıkların kimlikleri şu şekilde, Ramiz Zicad Hodzic (40), eşi Sedina Unkic Hodzic (35), Armin Harcevic (37) bu kişilerin üçü de St. Louis bölgesinde yaşıyorlar. 

Diğerleri ise, Missouri'de yaşayan Nihad Rosic (26), New York'ta yaşayan Mediha Medi Salkicevic (34) ve İllinois'te yaşayan Jasminka Ramic (42). 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?