banner39

Boston zanlısı Sarnaev yakalandı

Boston Maratonu'ndaki bombalama eylemiyle bağlantılı oldukları iddia edilen ve biri ölü ele geçirilen şüpheli iki kardeşten aranan diğeri yakalandı.

Amerika 20.04.2013, 08:37 21.04.2013, 10:05
Boston zanlısı Sarnaev yakalandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Boston'un Cambridge bölgesinde Çeçen asıllı şüpheli 2 kardeşten ağabey Tamerlan Sarnaev'i ölü ele geçiren polis, FBI'ın da destek verdiği operasyonla 19 yaşındaki küçük kardeş Cohar Sarnaev'i, Watertown yakınlarında bir teknenin içinde yakaladı. Kıyafetlerinin kanlı olduğu gözlenen zanlı, sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü. 

Basına açıklama yapan Boston Federal Savcısı Carmen Ortiz, "Benim için yolculuk devam ediyor, önümüzdeki günlerde cevapları alacaksınız" dedi.

Boston Belediye Başkanı Tom Menino da haberi twitter hesabında "Yakaladık onu" diye yazarak duyururken, polisin evlerinden çıkmamalarını istediği Watertown sakinleri, haberi duyunca 24 saatlik esaretten kurtuldu.

Watertown kasabasında bir evin bahçesindeki bota saklanan Sarnaev’in yeri, bir süre önce çok sayıda polis ekibi tarafından tespit edildi. Evin etrafını kuşatan güvenlik güçleri, uzun süren ikna çabalarının ardından zanlıyı canlı ele geçirdi.

Massachusetts Üniversitesi öğrencisi olduğunu tespit edilen şüpheli Cohar Sarnaev'in kampüste kaldığı ve olayın olduğu günden sonra da kampüse uğradığı ortaya çıkmıştı..

Öte yandan, polisin evine iki defa baskın yaptığı Türk vatandaşı Arzu Eylül Yalçınkaya, haberi duyan Türkiye'nin Boston Başkonsolosu Burak Karartı'nın kendisini aralıklarla üç defa arayıp, yardım teklif etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yalçınkaya, "Bu benim kendi ülkemde bile çok alışık olmadığım bir durum. Dünyanın öbür ucunda bir başkonsolosun beni arayarak, karnımın aç olup olmadığına kadar sorması beni çok mutlu etti" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?